جستجو در پورتال

ثبت های حسابداری تجدید ارزیابی

مشاوره/ خسته نباشید 1-تجدید ارزیابی دارایی ها در زمان انجام چه سندی میخورد و مثلا اگر سال بعد آن دارایی را بفروشیم ( به بهایی بیشتر از تجدید ارزیابی ) چه سندی میزنیم ؟ 2-برای برگشت از فروش میتوان ذخیره گرفت ؟


مشاوره/ با سلام لطفا به این تست پاسخ دهید ارزش دفتری تجهیزاتی 000/117 ریال و مبلغ تجدید ارزیابی آن در نوبت اول 800/111 ریال میباشد. مبلغ تجدید ارزیابی در نوبت دوم 300/105 ریال بوده در حالیکه ارزش دفتری در این زمان 800/98 ریال میباشد. بر این اساس در تجدید ارزیابی نوبت دوم ................................. 1)مبلغ 200/5 ریال درآمد شناسایی می شود 2)مبلغ 500/6 مازاد تجدید ارزیابی شناسایی می شود 3)مبلغ 300/1 ریال مازاد تجدید ارزیابی شناسایی می شود 4)گزینه 1 و3 با تشکر فراوان لطفا دلیل را هم ذکر کنید


مشاوره/ آیا مازاد حاصل از تجدید ارزیابی مشمول مالیات می باشد وهزینه استهلاک ناشی از مازاد تجدید ترزیابی قابل قبول نمی باشد؟


آیا مازاد حاصل از تجدید ارزیابی مشمول مالیات می باشد وهزینه استهلاک ناشی از مازاد تجدید ترزیابی قابل قبول نمی باشد؟
  • مازاد حاصل از تجدید ارزیابی مشمول مالیات می باشد وهزینه استهلاک ناشی از مازاد تجدید ترزیابی قابل قبول نمی باشد؟  ؟ با سلام طبق قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (۱۰۴) قانون مالیاتهای مستقیم: مصوب 1391/5/01 ماده۱۷ـ افزایش سرمایه بنگاههای اقتصادی ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های آنها، از تاریخ لازم‌الاجراءشدن این قانون به مدت پنج سال از شمول مالیات
  • د ارزیابی دارایی‌های آنها، از تاریخ لازم‌الاجراءشدن این قانون به مدت پنج سال از شمول مالیات معاف است مشروط بر آن که متعاقب آن به نسبت استهلاک دارایی مربوطه و یا در زمان فروش، مبنای محاسبـه مالـیات اصلاح گردد و بنـگاه یادشده طی پنج سال اخیر تجدید ارزیابی نشده باشد.

مشاوره/ با درود و احترام، خواهشمندم جهت ثبت حسابداری موارد زیر مرا راهنمایی کنید. ساختمانی جدید التأسیس را برای موسسه خریداری می‌کنیم و هر سال استهلاک آنرا محاسبه و ثبت می‌کنیم. در پایان عمر مفید ارزش دفتری ساختمان به ارزش اسقاط می‌رسد. 1- آیا حتماً (قانوناً) باید ارزش ساختمان را مجددا احیا کنیم؟ 2- ثبتهای مربوط به ازیابی مجدد و احیا دارایی مستهلک شده چگونه است؟ 3- اگر ارزیابی مجدد و احیا انجام دهیم، چگونه مجدد استهلاک محاسبه می‌کنیم؟ 4- آیا ارزیابی مجدد از نظر مالیاتی و یا از هر نظر دیگری به نفع ما است؟ 5- اصولاً عمر مفید ساختمان جهت محاسبه استهلاک چند سال است؟ 6- اگر ساختمانی را بخریم که عمر مفید آن تمام شده است، در مورد استهلاک آن چه برخوردی می‌کنیم؟ با سپاس فراوان، منتظر لطف شما هستم. میرزایی


  • پرسش و پاسخ با درود و احترام، خواهشمندم جهت ثبت حسابداری موارد زیر مرا راهنمایی کنید. ساختمانی جدید التأسیس را برای موسسه خریداری می‌کنیم و هر سال استهلاک آنرا محاسبه و ثبت می‌کنیم. در پایان عمر مفید ارزش دفتری ساختمان به ارزش اسقاط می‌رسد. 1- آیا حتماً (قانوناً) باید ارزش ساختمان را مجددا احیا کنیم؟ 2- ثبتهای مربوط به ازیابی مجدد و احیا دارایی مستهلک شده چگونه است؟ 3- اگر ارزیابی مجدد و احیا انجام دهیم، چگونه مجدد استهلاک محاسبه می‌کنیم؟ 4- آیا ارزیابی مجد
  • با سلام 1-خیراختیاری است 2-آئیین نامه اجرایی تجدید ارزیابی تمامی سوالات شما را پاسخ داده می توانید در اینترنت سرچ کنید ضمن اینکه استاندارد حسابداری شماره 11 در خصوص شیوه حسابداری  تجدید ارزیابی راه کار ارائه می نماید اما معمولا شرکتهای خصوصی غیر بورسی هیچ یک به علت مشکلات احتمالی تجدید ارزیابی ننموده اند مگر اینکه صرفا زمین را تجدید کرده باشند که به مشکل مالیاتی نخورند چرا که عملکرد سازمان مالیاتی در هاله ای از ابهام است وانچه را که قبلا بخشنامه کرده با یک بخشنامه مخالف پنبه می
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ قابل توجه شرکتهای خصوصی:دستور مهم مالیاتی دولت به شرکت های خصوصی در سال 1390


دستور مهم مالیاتی دولت به شرکت های خصوصی
  • ی خصوصی در سال 1390 شنیده شده طی روزهای اخیر بخشنامه ای از طرف دولت به وزارت اقتصاد ارسال شده که بر اساس آن، شرکت هایی که از ابتدای سال ۱۳۸۵ تا پایان سال ۱۳۸۹ اقدام به تجدید ارزیابی دارایی های خود نکرده اند، در صورتی که با رعایت مقررات قانونی و ثبت این موضوع، دارایی های خود را در سال ۱۳۹۰ تجدید ارزیابی کرده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمایه منظور کنند، از شمول مالیات در سال ۱۳۹۰ معاف هستند. شرکت هایی که این دستور را اجرا نکنند، باید جرائم مالیاتی بپردازند. ولینک ذیل: معافی
  • دارایی های خود را در سال ۱۳۹۰ تجدید ارزیابی کرده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمایه منظور کنند، از شمول مالیات در سال ۱۳۹۰ معاف هستند. شرکت هایی که این دستور را اجرا نکنند، باید جرائم مالیاتی بپردازند. ولینک ذیل: معافیت مالیاتی بنگاههایی که دارایی خود را در سال 90 تجدید ارزیابی کنند منبع: تابناک تاریخ: 1390-10-01

اخبار/ بانک‌‏ها از پرداخت مالیات دارایی‌‏های تجدید ارزیابی شده معاف شدند


دولت، بانک‌‏ها را از پرداخت مالیات بر دارایی‌‏های قابل واگذاری در قالب اصل 44 معاف کرد

قوانین و مقررات/ لغو بخشنامه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/1392 هیأت وزیران در خصوص معافیت تجدید ارزیابی سالهای 88 و 89 شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی


لغو بخشنامه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/1392 هیأت وزیران در خصوص معافیت تجدید ارزیابی سالهای 88 و 89 شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی
  • لغو بخشنامه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/1392 هیأت وزیران در خصوص معافیت تجدید ارزیابی سالهای 88 و 89 شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی نوع: قانون موضوع: لغو بخشنامه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/1392 هیأت وزیران در خصوص معافیت تجدید ارزیابی سالهای 88 و 89 شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی منبع تهیه: سازمان امور مالیاتی
  • 1392-05-05 تاریخ اعتبار از: تا: توضیحات: لغو بخشنامه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/1392 هیأت وزیران در خصوص معافیت تجدید ارزیابی سالهای 88 و 89 شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی  نوع:بخشنامه مواد مرتبط با سایر قوانین: سابر قوانین شماره:8245/200/ص تاریخ:05/05/1392 لغو بخشنامه شماره 4
  • ایی و کشاورزی  نوع:بخشنامه مواد مرتبط با سایر قوانین: سابر قوانین شماره:8245/200/ص تاریخ:05/05/1392 لغو بخشنامه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/1392 هیأت وزیران در خصوص معافیت تجدید ارزیابی سالهای 88 و 89 شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی به پیوست نامه شماره 23706هـ/ب مورخ 22/4/1392 رئیس محترم مجلس شورای اسلامی عنوان ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ملغی الاثر بودن مصوبه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/13

اخبار/ اصلاحاتی برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی


یک مقام مسوول‌ سازمان بورس از تکمیل و انجام اصلاحاتی در رویه افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.
  • ر مورد افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها اظهار کرد: طبق این مصوبه برای رسیدگی به درخواست افزایش سرمایه کلیه شرکت‌های سهامی عام از محل یاد شده، ضروری است اطلاعات و مستنداتی به اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان ارسال شود. وی ادامه داد: این مستندات و اطلاعات شامل 5 مورد تقاضای ثبت سهام در دست انتشار ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام، گزارش توجیهی افزایش سرمایه به‌همراه اظهارنظر حسابرس درخصوص آن، بیانیه
  • زمان ارسال شود. وی ادامه داد: این مستندات و اطلاعات شامل 5 مورد تقاضای ثبت سهام در دست انتشار ناشی از افزایش سرمایه شرکت‌های سهامی عام، گزارش توجیهی افزایش سرمایه به‌همراه اظهارنظر حسابرس درخصوص آن، بیانیه ثبت سهام در دست انتشار شرکت‌های سهامی عام ناشی از افزایش سرمایه، گزارش کارشناس رسمی دادگستری در خصوص تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت با ذکر عمر مفید دارایی تجدید ارزیابی شده (کارشناس رسمی دادگستری ‌باید توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری انتخاب شده باشد) و فیش واریز کار
  • رسیدگی به درخواست افزایش سرمایه بودند. مدیر اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس، به اعمال اصلاحاتی در این مورد اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه نحوه انتخاب کارشناسان ارزیابی‌کننده در فرآیند افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های کلیه شرکت‌های سهامی عام که روز گذشته در سایت کدال منتشر شد، تجدید ارزیابی باید توسط هیات‌ کارشناسان رسمی معرفی شده از کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه صورت پ

مقالات/ تجدید ارزیابی و آثار مالیاتی آن


به موجب استانداردهای حسابداری ایران، یکی از روش‌‎های مورد قبول در حسابداری دارایی‌های ثابت مشهود و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت، روش تجدید ارزیابی است که در این نوشتار به دنبال نقد آن نیستیم و فقط می‌خواهیم به آثار مالیاتی ناشی از به کارگیری این روش بپردازیم.
  • ن مربوطه در صورتی که تجدید ارزیابی انجام نمی شد، هیچ گونه تفاوتی نخواهد داشت. 5. تجدید ارزیابی بر درآمد مشمول مالیات نیز تاثیری نخواهد داشت؛ زیرا اگرچه منجر به افزایش هزینه استهلاک و کاهش سود قبل از مالیات می شود، اما به همان میزان منجر به افزایش مثبت در تعدیلات سنواتی که خود نوعی درآمد مشمول مالیات است شده و این دو اثر یکدیگر را خنثی می کنند. 6. از سوی دیگر تجدید ارزیابی بر رقم مالیات نقل و انتقال املاک و مستغلات نیز تاثیری ندارد. مجموع موارد بالا بیانگر این است که فرایند تجدید ارزیابی طب
  • لات سنواتی که خود نوعی درآمد مشمول مالیات است شده و این دو اثر یکدیگر را خنثی می کنند. 6. از سوی دیگر تجدید ارزیابی بر رقم مالیات نقل و انتقال املاک و مستغلات نیز تاثیری ندارد. مجموع موارد بالا بیانگر این است که فرایند تجدید ارزیابی طبق استانداردهای حسابداری به طور کلی منجر به ارائه اطلاعات مربوط به استفاده کنندگان از صورت های مالی شده و در عمل فاقد هرگونه اثر مالیاتی است. از سوی دیگر به موجب بند الف ماده 95 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم مصوب 27/11/1380، صاحبان مشاغلی که به موجب قانون ما
  • مالیات های مستقیم مصوب 27/11/1380، صاحبان مشاغلی که به موجب قانون مالیات های مستقیم مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند، باید دفاتر و اسناد و مدارک مربوطه را با رعایت اصول و موازین و استانداردهای پذیرفته شده حسابداری نگاهداری کنند. همچنین به موجب بند «ز» ماده 7 اساسنامه قانونی سازمان حسابرسی، صورت های مالی که در آن ها استانداردهای حسابداری رعایت نشده باشند، در هیچ یک از مراجع دولتی قابل استفاده نخواهد بود. در عین حال، هیچ یک از مفاد قانو
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام وخسته نباشید. میخواستم بدانم در مازاد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت مشهود.زمانی که طبق عمر مفید دارایی و استهلاک انباشته مازاد را حساب و هر سال ب سودوزیان انباشته میبندیم.اگر در سالهای بعد نرخ استهلاک تغییر نمایید آن حساب مازاد تجدیید ارزیابی هم که هر سال مقداری از آن را به سودو(زیان)می بستیم به موازات تغییر مینماید.لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر


  • پرسش و پاسخ با عرض سلام وخسته نباشید. میخواستم بدانم در مازاد تجدید ارزیابی دارایی های ثابت مشهود.زمانی که طبق عمر مفید دارایی و استهلاک انباشته مازاد را حساب و هر سال ب سودوزیان انباشته میبندیم.اگر در سالهای بعد نرخ استهلاک تغییر نمایید آن حساب مازاد تجدیید ارزیابی هم که هر سال مقداری از آن را به سودو(زیان)می بستیم به موازات تغییر مینماید.لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر  ؟ با سلام بر اساس اس
  • هلاک تغییر نمایید آن حساب مازاد تجدیید ارزیابی هم که هر سال مقداری از آن را به سودو(زیان)می بستیم به موازات تغییر مینماید.لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر  ؟ با سلام بر اساس استاندادهای حسابداری ایران چون تغییر در نرخ استهلاک برآوردی است پس عطف به ماسبق نمی شود و فقط در سال تغییر و حسب مورد سالهای بعد تغییر می کند و هیچ گونه کاری به استهلاک سالهای قبل نداریم.
  • طبقه بندی اطلاعات



آیا مازاد حاصل از تجدید ارزیابی مشمول مالیات می باشد وهزینه استهلاک ناشی از مازاد تجدید ترزیابی قابل قبول نمی باشد؟, قابل توجه شرکتهای خصوصی:دستور مهم مالیاتی دولت به شرکت های خصوصی در سال 1390, بانک‌‏ها از پرداخت , مالیات دارایی‌‏های تجدید ارزیابی شده, مالیات تجدید ارزیابی دارایی‌‏, معافیت بانکها, لغو بخشنامه شماره 41400/ت46676هـ مورخ 24/2/1392 هیأت وزیران در خصوص معافیت تجدید ارزیابی سالهای 88 و 89 شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی و کشاورزی, اصلاحاتی برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی, تجدید ارزیابی, آثار مالیاتی, مالیاتی, استانداردهای حسابداری, مالیات, ارزیابی, تجدید, حسابداری, دارایی‌, درآمد, مازاد, قانون مالیات‌, دارایی‌های ثابت, ارزیابی شرکت‌های, استهلاک‌ناپذیر


100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1