جستجو در پورتال

بخشنامه مزایای انتقال از کلان شهر به شهر های کوچکتر در سال

مشاوره/ باسلام من به تازگی استخدام شهرداری شدهام بعنوان کارگزین لطفا درمورد محاسبه حقوق و مزایای کارمندان پیمانی همچنین محاسبه حقوق و مزایای فرزندان شاهد وایثارگر توضیحات لازم را توضیح دهید باتشکر وسپاس


  • وایثارگر توضیحات لازم را توضیح دهید باتشکر وسپاس  ؟ درود وقت خوش در این خصوص بستگی دارد به قوانین شهرداری‌ها و بخشنامه‌های داخلی که قطعا نمی‌تواند مزایایی کمتر از بخشنامه مزد اداره کار را برای کارکنان داشته باشد حقوق و مزایای کارمندان پیمانی هم بر اساس موظفی و بخشنامه مزد باید محاسبه گردد مگر این‌که بخشنامه‌های داخلی مزایای بیشتری برای
  • حقوق و مزایای کارمندان پیمانی هم بر اساس موظفی و بخشنامه مزد باید محاسبه گردد مگر این‌که بخشنامه‌های داخلی مزایای بیشتری برای کارمندان داشته باشد شرایط فرزندان شاهد و ایثارگر هم به همین شکل است مگر این‌که آیین‌نامه‌های داخلی مزایای بیشتری داشته باشد
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ عبارت «غیرقابل انتقال» بر روی چک‌ها از اعتبار ساقط شد


خبرگزاری فارس: بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی، درج عبارت «غیرقابل انتقال» بر روی چک‌ها وجاهت قانونی ندارد و بانکها ملزم به انتقال وجه چک علیرغم درج این عبارت هستند.
  • بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی:عبارت «غیرقابل انتقال» بر روی چک‌ها از اعتبار ساقط شد عبارت «غیرقابل انتقال» بر روی چک ها از اعتبار ساقط شد خبرگزاری فارس: بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی، درج عبارت «غیرقابل انتقال» بر روی چک ها وجاهت قانونی ندارد و بانکها ملزم به انتقال وجه چک علیرغم درج این عبارت هستند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازرسان بانک مرکزی گزارش دادند، برخی شعب بانک ها در موارد ارائه چک از سوی شخصی که چک ب
  • رد و بانکها ملزم به انتقال وجه چک علیرغم درج این عبارت هستند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازرسان بانک مرکزی گزارش دادند، برخی شعب بانک ها در موارد ارائه چک از سوی شخصی که چک به نفع وی ظهرنویسی گردیده است، در صورتی که مهر «غیرقابل انتقال» بر روی آن درج شده باشد، از پرداخت مبلغ چک به آورنده آن استنکاف می نمایند و صرفا شخصی را که چک به نام وی صادر گردیده، محق برای وصول وجه چک می دانند. در این بخشنامه به مدیران عامل بانکهای دواتی و خصوصی تصریح شد: با عنایت به مراتب فوق، خ
  • صرفا شخصی را که چک به نام وی صادر گردیده، محق برای وصول وجه چک می دانند. در این بخشنامه به مدیران عامل بانکهای دواتی و خصوصی تصریح شد: با عنایت به مراتب فوق، خاطرنشان می گردد براساس ماده 312 قانون تجارت و ماده 2 قانون صدور چک، به صرف ظهرنویسی، چک انتقال می یابد لذا درج مهر «غیرقابل انتقال» فاقد اعتبار بوده و نیز درج آن توسط برخی از بانکها به روی اوراق چک فاقد جنبه قانونی و مقرراتی می باشد. منبع: فارس تاریخ:
  • طبقه بندی اطلاعات

اخبار/ بخشنامه انتقال کارمندان به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد


خبرگزاری فارس: از سوی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور بخشنامه انتقال کارمندان به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد.
  • از سوی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور؛:بخشنامه انتقال کارمندان به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد بخشنامه انتقال کارمندان به دستگاههای اجرایی ابلاغ شد به گزارش خبرگزاری فارس، در اجرای آیین‌نامه اعطای تسهیلات به کارکنان متقاضی انتقال از تهران موضوع تصویب‌نامه شماره 44186.262747 مورخ 25 اسفند 1388 هیات وزیران و بند (9) تصمیم‌نامه شماره 192483/ت 45436 مورخ 25 اسفند 88 کارگروه انتقال، دستگاههای ملی و استانی که در نظر دارند، کارک
  • خدامی (پیمانی) اعزام نمایند. در این آئین نامه آمده است: آمار و اطلاعات متقاضیان را به شرح جدولی برای اقدام بعدی به این معاونت ارسال نمایند. در این جدول اطلاعاتی از نام و نام خانوادگی، مدرک تحصیلی،رشته تحصیلی، سابقه خدمت، شغل مورد تصدی و محل مورد انتقال ذکر شده است.   منبع: فارس تاریخ: 1389-10-06

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


عنوان خبر خیلی فریبنده است. طبق این رای این بخشنامه تنهااز ابتداء سال 1388 تا تاریخ ل
  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر عنوان خبر خیلی فریبنده است. طبق این رای این بخشنامه تنهااز ابتداء سال 1388 تا تاریخ لازم‎الاجراء شدن بخشنامه ابطال شده است نه کلا. لذا بر خلاف تیتر خبر، این بخشنامه کماکان به قوت خود باقی است.

مشاوره/ با سلام. سوالم از استاد گرامی این است که به مدت 21 سال در اداره کار اراک مشغول کار میباشم که با احتساب سابقه آزادگی 26 سال میشود. از سال 88 که با نظام جدید حکم اینجانب را زدند تفاوت تطبیق شماره 2 را هم برایم محاسبه کردند ولی بعد از چند ماه تطبیق شماره 2 مرا به دلیل استفاده از فوق العاده ایثارگری قطع نموده و پرداختیهای ماههای قبل را هم از من کسر کردند. آیا آیتم ایثارگری در حکم 88 میتواند دلیل قطع تطبیق 2 گردد یا خیر . ضمنا مزایای ایثارگری در سال 88 برایم منظور شده و سالهای قبل نمیگرفتیم . و اشاره ای هم به بخشنامه اول سال 88 هیت محترم دولت میکنند که گفته مزایای ایثارگری در حکم منظور میشه . ولی در لایحه بودجه 90 آن بخشنامه را لغو نموده . تقاضای کمک و ارشاد جنابعالی را دارم. باتشکر ...


با سلام. سوالم از استاد گرامی این است که به مدت 21 سال در اداره کار اراک مشغول کار میباشم که با احتساب سابقه آزادگی 26 سال میشود. از سال 88 که با نظام جدید حکم اینجانب را زدند تفاوت تطبیق شماره 2 را هم برایم محاسبه کردند ولی بعد از چند ماه تطبیق شماره 2 مرا به دلیل استفاده از فوق العاده ایثارگری قطع نموده و پرداختیهای ماههای قبل را هم از من کسر کردند. آیا آیتم ایثارگری در حکم 88 میتواند دلیل قطع تطبیق 2 گردد یا خیر . ضمنا مزایای ایثارگری در سال 88 برایم منظور شده و سالهای قبل نمیگرفتیم . و اشاره ای هم به بخشنامه اول سال 88 هیت محترم دولت میکنند که گفته مزایای ایثارگری در حکم منظور میشه . ولی در لایحه بودجه 90 آن بخشنامه را لغو نموده . تقاضای کمک و ارشاد جنابعالی را دارم. باتشکر ...
  • دلیل استفاده از فوق العاده ایثارگری قطع نموده و پرداختیهای ماههای قبل را هم از من کسر کردند. آیا آیتم ایثارگری در حکم 88 میتواند دلیل قطع تطبیق 2 گردد یا خیر . ضمنا مزایای ایثارگری در سال 88 برایم منظور شده و سالهای قبل نمیگرفتیم . و اشاره ای هم به بخشنامه اول سال 88 هیت محترم دولت میکنند که گفته مزایای ایثارگری در حکم منظور میشه . ولی در لایحه بودجه 90 آن بخشنامه را لغو نموده . تقاضای کمک و ارشاد جنابعالی را دارم. باتشکر ...  ؟ با سلام
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام و خسته نباشید ببخشید یعنی اینکه لازم نیست همراه اظهارنامه قرارداد حسابرسی را تحویل دهیم یا خیر ؟متشکرم


  • پرسش و پاسخ باسلام و خسته نباشید ببخشید یعنی اینکه لازم نیست همراه اظهارنامه قرارداد حسابرسی را تحویل دهیم یا خیر ؟متشکرم  ؟ با سلام تا قبل از تاریخ بخشنامه لازم نیست بعد از تاریخ بخشنامه لازم است.یعنی کسانی که قبل از بخشنامه اظهارنامه خود را فرستاده اند حقوقشان تضییع نشود.اما آنهایی که بعد از صدور بخشنامه اظهارنامه فرستادهاند بایستی طبق بخشنامه عمل می نموده اند.

اخبار/ ممنوعیت انتقال وجه اینترنتی کارت به کارت


بدیهی است از تاریخ اجرای این بخشنامه مسئولیت تمامی مخاطراتی که از ناحیه عدم رعایت مفاد آن متوجه مشتریان آن بانک گردد، بر عهده آن بانک خواهد بود.
  • گیری اینترنتی در مرکز "شتاب" نیز مسدود می‌شود. به گزارش «فارس» اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با صدور نامه‌ای با شماره 162973/90 طی تاریخ 14/07/1390 خطاب به بانک‌های دولتی و خصوصی اعلام کرد: " پیرو بخشنامه شماره ن پ/م/1958 مورخ 21/10/1387 در خصوص تراکنش‌های مجاز کارتی ضمن اصلاح مفاد بخشنامه مزبور به استحضار می‌رساند با عنایت به ریسک عملیاتی قابل توجه مشاهده شده در ارایه خدمات انتقال وجه از طریق اینترنت با توجه به فضای کمتر کنترل شده د
  • استحضار می‌رساند با عنایت به ریسک عملیاتی قابل توجه مشاهده شده در ارایه خدمات انتقال وجه از طریق اینترنت با توجه به فضای کمتر کنترل شده دسترسی و لزوم حفظ منافع سپرده گذاران در مقابل دسترسی‌های غیر مجاز: 1. از تاریخ 1/8/1390 ارایه خدمات انتقال وجه اینترنتی کارت به کارت "سحاب" از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی ممنوع بوده و این خدمات صرفاً به عنوان بخشی از خدمات اینترنت بانک و پس از احراز هویت مناسب مشتری در تارنمای ورودی خدمات اینترنت بانک قابل ارایه است. 2. ارایه خ
  • 2. ارایه خدمات مانده گیری اینترنتی در مرکز "شتاب" مسدود می‌شود. در این نامه که به امضاء ناصر حکیمی و فرشید مسجدی رسیده قید شده است که ضمناً این بانک بر انجام مفاد این بخشنامه نظارت دقیقی به عمل آورده و از ارایه خدمات توسط بانک‌هایی که ضوابط فوق را رعایت ننمایند، اکیداً ممانعت به عمل خواهد آورد. بدیهی است از تاریخ اجرای این بخشنامه مسئولیت تمامی مخاطراتی که از ناحیه عدم رعایت مفاد آن متوجه مشتریان آن بانک گردد، بر عهده آن بانک خواهد بود. یک کارشناس بانکی در توضیح این

مشاوره/ اینجانب کارمند پیمانی سازمان انتقال خون در شهر شوشتر میباشم.حدود15ماه است که ازدواج نموده و محل کار و زندگی همسرم دراستان لرستان شهرستان بروجرد میباشد.باتوجه به مشکلات فراوان که با آنهامواجه شده ام خواستار انتقال به تبعیت از همسر میباشم. شرایط لازم برای این کار چگونه است و از کجا باید اقدام کنیم؟ کدام ماده قانونی بر انتقال کارمندان زن به تبعیت از همسر تأکید دارد؟


  • د اقدام کنیم؟ کدام ماده قانونی بر انتقال کارمندان زن به تبعیت از همسر تأکید دارد؟   ؟ بنام خدا و با عرض سلام: به نطرم انتقال همسرتان راحت تر و قانونی تر انجام خواهد شد زیرا با عنایت به مفاد بخشنامه شماره 3807/91/200 مورخ 17/02/1391 در رابطه با امکان انتقال کارکنان دولت، امکان انتقال همسرتان در صورتیکه مشمول قوانین کارکنان دولت باشند ، وجود دارد : چنانچه در بخشنامه مزبور اشاره نموده است که در راستای بند 9 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری
  • : چنانچه در بخشنامه مزبور اشاره نموده است که در راستای بند 9 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نظام اداری مبنی بر توجه به استحکام خانواده و ایجاد تعادل بین کار و زندگی افراد در نظام اداری ، اعلان می گذارد : با قید شرایط زیر ، امکان انتقال کارکنان رسمی و پیمانی سازمانهای دولتی از یک استان به استان های دیگر به جز شهرها وشهرستانهای استانهای تهران والبرز وجود دارد: الف :صرفا کارمند زن متاهل می تواند به تبعیت از همسر منتقل گردد( با عنایت به حفظ بنیان خانواده و آموزش های دینی)
  • رسمی و پیمانی سازمانهای دولتی از یک استان به استان های دیگر به جز شهرها وشهرستانهای استانهای تهران والبرز وجود دارد: الف :صرفا کارمند زن متاهل می تواند به تبعیت از همسر منتقل گردد( با عنایت به حفظ بنیان خانواده و آموزش های دینی) ب : همسر در شهر مورد تقاضا شاغل باشد( با ارائه ی حکم اشتغال به خدمت در یکی از دستگاه های دولتی یا بخش خصوصی : ارائه جواز کسب کسب یا گواهی  اشتغال یا سکونت  
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام ظاهرا طبق بخشنامه جدید مقرر شده از این به بعد مبلغ 800000 ریال بابت مزایای ماهانه مشمول در لیستهای ارسالی به تامین اجتماعی لحاظ شود. آیا این مبلغ بستگی به روزهای کارکرد ندارد یعنی لازم نیست به نسبت روزهای کارکرد تخصیص داده شود؟


مشاوره/ سلام در یکی از سازمانهای محلی بمدت یازده سال سابقه کار در سمت مسئول روابط عمومی بصورت قراردادی (با قراردادهای یکساله ) و با پرداخت کامل حق بیمه به تامین اجتماعی را دارم با توجه به مدرک تحصیلی دبیری زبان و ادبیات فارسی جذب آموزش و پرورش شهرمان شده ام پس از چندین سال اشتغال پیمانی اخیرا بصورت استخدام رسمی آزمایشی درآمده ام آیا می توانم در صندوق تامین اجتماعی بمانم و از مزایای صندوق بازنشستگی کشوری بهره مند شوم و در صورت باقی ماندنم در صندوق تامین اجتماعی مزایای قانون خدمات کشوری شامل اینجانب نیز می شود یا خیر آیا از سوی معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی ریاست جمهوری در این اواخر بخشنامه ای در این زمینه به ادارات و سازمانها ابلاغ شده است لطفا در صورت هر گونه اطلاع یاوجود چنین بخشنامه ای راهنماییم فرمایید . باتشکر یک فرهنگی تازه تبدیل شده به استخدام رسمی آزمایشی


  • تامین اجتماعی بمانم و از مزایای صندوق بازنشستگی کشوری بهره مند شوم و در صورت باقی ماندنم در صندوق تامین اجتماعی مزایای قانون خدمات کشوری شامل اینجانب نیز می شود یا خیر آیا از سوی معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی ریاست جمهوری در این اواخر بخشنامه ای در این زمینه به ادارات و سازمانها ابلاغ شده است لطفا در صورت هر گونه اطلاع یاوجود چنین بخشنامه ای راهنماییم فرمایید . باتشکر یک فرهنگی تازه تبدیل شده به استخدام رسمی آزمایشی   ؟ با سل
  • گی تازه تبدیل شده به استخدام رسمی آزمایشی   ؟ با سلام انتخاب صندوق با شماست وشما می توانید تامین اجتماعی را ادامه دهید.اما قاعدتا اگر تفاوتی حاصل شود باید از جیب بپردازید.مشکلی نیز از جهت برخورداری از مزایای قانون خدمات کشوری نخواهید داشت این موضوع در قانون برنامه پنجم ذکر شده که می توانید متن آن را در اینترنت سرچ وملاحظه کنید.
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1