جستجو در پورتال

بخشنامه افزایش سنواتی فرزندان شهید

مشاوره/ با عرض سلام و تبریک سال نو 1_ کارگری که کمتر از یک سال سابقه کار در کارگاهی فاقد طرح طبقه بندی مشاغل را دارد طبق بخشنامه نمی تواند از پایه سنواتی سال 1391 به مبلغ 2500 ریال استفاده کند. آیامبلغی به عنوان افزایش سنواتی به او تعلق نمیگیرد؟ و باید صبر کرد تا یکسال او کامل شده و بعد پایه سنواتی برای او در نظر گرفت؟ یا اصلا در ابتدای سال 92 مشمول افزایش سنواتی خواهد شد؟ 2ـ اگر کسی مبلغ افزایش سنوات او تا کنون مثلاً 356.400 ریال بوده اکن.ن باید به روش زیر برای او عمل کرد؟: (2500*30)+ 356.400


با عرض سلام و تبریک سال نو 1_ کارگری که کمتر از یک سال سابقه کار در کارگاهی فاقد طرح طبقه بندی مشاغل را دارد طبق بخشنامه نمی تواند از پایه سنواتی سال 1391 به مبلغ 2500 ریال استفاده کند. آیامبلغی به عنوان افزایش سنواتی به او تعلق نمیگیرد؟ و باید صبر کرد تا یکسال او کامل شده و بعد پایه سنواتی برای او در نظر گرفت؟ یا اصلا در ابتدای سال 92 مشمول افزایش سنواتی خواهد شد؟ 2ـ اگر کسی مبلغ افزایش سنوات او تا کنون مثلاً 356.400 ریال بوده اکن.ن باید به روش زیر برای او عمل کرد؟: (2500*30)+ 356.400
  • پرسش و پاسخ با عرض سلام و تبریک سال نو 1_ کارگری که کمتر از یک سال سابقه کار در کارگاهی فاقد طرح طبقه بندی مشاغل را دارد طبق بخشنامه نمی تواند از پایه سنواتی سال 1391 به مبلغ 2500 ریال استفاده کند. آیامبلغی به عنوان افزایش سنواتی به او تعلق نمیگیرد؟ و باید صبر کرد تا یکسال او کامل شده و بعد پایه سنواتی برای او در نظر گرفت؟ یا اصلا در ابتدای سال 92 مشمول افزایش سنواتی خواهد شد؟ 2ـ اگر کسی مبلغ افزایش سنوات او تا کنون مثلاً 356.400 ریال بوده اکن.ن باید به ر
  • ش سنواتی خواهد شد؟ 2ـ اگر کسی مبلغ افزایش سنوات او تا کنون مثلاً 356.400 ریال بوده اکن.ن باید به روش زیر برای او عمل کرد؟: (2500*30)+ 356.400  ؟ سلام علیکم . سنوات شما به محض انکه از 366 روز افزایش یابد از همان تاریخ شما مشمول خواهید بود و درپایان سال به تعداد روزهاییکه افزون بریکسال شده پایه سنواتی تعلق میگیرد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام من قانون معافیت مالیات کارفرما در قبال فرزندان شهید رو میخوام اینو میدونم که فرزندان شهید و جانبازان معاف از مالیات هستند ولی میخوام بدونم که آیا کارفرما هم معاف از پرداخت مالیات اینها است یا نه ؟ مرسی


با سلام من قانون معافیت مالیات کارفرما در قبال فرزندان شهید رو میخوام اینو میدونم که فرزندان شهید و جانبازان معاف از مالیات هستند ولی میخوام بدونم که آیا کارفرما هم معاف از پرداخت مالیات اینها است یا نه ؟ مرسی
  • پرسش و پاسخ با سلام من قانون معافیت مالیات کارفرما در قبال فرزندان شهید رو میخوام اینو میدونم که فرزندان شهید و جانبازان معاف از مالیات هستند ولی میخوام بدونم که آیا کارفرما هم معاف از پرداخت مالیات اینها است یا نه ؟ مرسی   ؟ باسلامی صمیمانه باستحضارمیرسانم که بله باتوجه به بند14 ماده 91 قانون مالیاتهای مستقیم درامد حقوق جانبازان از مالیات معاف میباشند . همچنین براساس بند 7 قانون بودجه
  • ؟ مرسی   ؟ باسلامی صمیمانه باستحضارمیرسانم که بله باتوجه به بند14 ماده 91 قانون مالیاتهای مستقیم درامد حقوق جانبازان از مالیات معاف میباشند . همچنین براساس بند 7 قانون بودجه سال 89 فرزندان گرانقدر شاهد نیزکه قبلا مستثنی شده بودند ار مالیات حقوق معاف گردیده اند . سربلند باشید
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام من به تازگی استخدام شهرداری شدهام بعنوان کارگزین لطفا درمورد محاسبه حقوق و مزایای کارمندان پیمانی همچنین محاسبه حقوق و مزایای فرزندان شاهد وایثارگر توضیحات لازم را توضیح دهید باتشکر وسپاس


  • وایثارگر توضیحات لازم را توضیح دهید باتشکر وسپاس  ؟ درود وقت خوش در این خصوص بستگی دارد به قوانین شهرداری‌ها و بخشنامه‌های داخلی که قطعا نمی‌تواند مزایایی کمتر از بخشنامه مزد اداره کار را برای کارکنان داشته باشد حقوق و مزایای کارمندان پیمانی هم بر اساس موظفی و بخشنامه مزد باید محاسبه گردد مگر این‌که بخشنامه‌های داخلی مزایای بیشتری برای
  • قطعا نمی‌تواند مزایایی کمتر از بخشنامه مزد اداره کار را برای کارکنان داشته باشد حقوق و مزایای کارمندان پیمانی هم بر اساس موظفی و بخشنامه مزد باید محاسبه گردد مگر این‌که بخشنامه‌های داخلی مزایای بیشتری برای کارمندان داشته باشد شرایط فرزندان شاهد و ایثارگر هم به همین شکل است مگر این‌که آیین‌نامه‌های داخلی مزایای بیشتری داشته باشد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام موضوع پرسش: مستهلک کردن زیان سنواتی آیا راه حلی برای صفر کردن زیان سنواتی بطور یکجا و کلی هست؟ راه حلی بجز مستهلک کردن آن با سود سال جاری با تشکر


مشاوره/ با سلام و احترام بنده سال 89 از یک شرکت دولتی که به صورت قرارداد موقت فعال بودم خرید خدمت شده و از همان تاریخ در یک شرکت خصوصی مشغول فعالیت شده ام شرکت قبلی متن قراردادی با این شرکت امضا کرده اند که حقوق و مزایای همکارانی که از این طریق جذب می شوند در بدوالاستخدام طبق آخرین حکم پرداختی باشد. اما امسال این شرکت با اجرایی کردن طرح طبقه بندی مشاغل افزایشات هر ساله بخشنامه وزارت کار را اعمال نکرده اند و با توجه به ضرایب گروههای طرح طبقه بندی اقدام به پرداخت حقوق نموده و افزایش حقوق کمتری نسبت به وزارت کار به کارگران پرداخت نموده است آیا عدم رعایت بخشنامه دولت مبنی بر افزایش حقوق سالیانه مرجع شکایت نمی باشد و یالازم الاجرایی شدن این شرکت برای اجرای قانون طرح طبقه بندی و اعطای تفاوت تطبیق به کارگران از لحاظ قانونی جای اشکال ندارد؟


  • ک شرکت خصوصی مشغول فعالیت شده ام شرکت قبلی متن قراردادی با این شرکت امضا کرده اند که حقوق و مزایای همکارانی که از این طریق جذب می شوند در بدوالاستخدام طبق آخرین حکم پرداختی باشد. اما امسال این شرکت با اجرایی کردن طرح طبقه بندی مشاغل افزایشات هر ساله بخشنامه وزارت کار را اعمال نکرده اند و با توجه به ضرایب گروههای طرح طبقه بندی اقدام به پرداخت حقوق نموده و افزایش حقوق کمتری نسبت به وزارت کار به کارگران پرداخت نموده است آیا عدم رعایت بخشنامه دولت مبنی بر افزایش حقوق سالیانه مرجع شکایت نمی باشد و یا
  • ی در نظام ارزیابی و طبقه‌بندی مشاغل موضوع ماده 48 قانون کار (مصوب تیرماه 1388) عوامل مختلفی در تعیین حقوق در نظر گرفته شده است که در صورتی که طرح طبقه بندی به تایید اداره کار محلی رسیده باشد و دقیقا بر اساس همان آیین نامه عمل شده باشد و حتی افزایش سالانه ان کمتر از بخشنامه کلی اداره کار هم باشد مشکلی ندارد به شرطی که مثلا جهت سال 93 مزد روزانه هیچ یک از کارگران کمتر از 202970 ریال نباشد. در نهایت مستحضر باشید که در طرح طبقه بندی مشاغل مزد سنواتی به ازای کسر سابقه، تحصیل و دیگر عوامل
  • شنامه کلی اداره کار هم باشد مشکلی ندارد به شرطی که مثلا جهت سال 93 مزد روزانه هیچ یک از کارگران کمتر از 202970 ریال نباشد. در نهایت مستحضر باشید که در طرح طبقه بندی مشاغل مزد سنواتی به ازای کسر سابقه، تحصیل و دیگر عوامل می‌تواند کمتر از مزد سنواتی مصوب اداره کار باشد و به همین دلیل است که ممکن است برخی از کارکنان نتوانند افزایشی معادل افزایش سالانه (مصوب قانون کار) دریافت نمایند. پیروز باشید
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ فرزند شهید میباشم میخواهم از بند الف ماده 44 قانون توسعه پنجم جهت سنوات ارفاقی بازنشستگی استفاده کنم سنوات این جانب حدود 22 سال میباشد آیا این بند شامل بنده میشود با توجه به اینکه در این بند فرزندان شهدا از کلیه ی امتیازات و مزایای مقرر درقوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز 50 درصد و بالاتر آمده برخوردار هستند در ضمن آیا این ماده قانونی نیاز به بخش نامه جهت سازمتن تامین اجتماعی دارد یا نه یا خود به خود قابل اجرا میباشد؟


  • پرسش و پاسخ فرزند شهید میباشم میخواهم از بند الف ماده 44 قانون توسعه پنجم جهت سنوات ارفاقی بازنشستگی استفاده کنم سنوات این جانب حدود 22 سال میباشد آیا این بند شامل بنده میشود با توجه به اینکه در این بند فرزندان شهدا از کلیه ی امتیازات و مزایای مقرر درقوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز 50 درصد و بالاتر آمده برخوردار هستند در ضمن آیا این ماده قانونی نیاز به بخش نامه جهت سازمتن تامین اجتماعی دارد یا نه یا خود به خود قابل اجرا میباشد؟  ؟
  • هستند در ضمن آیا این ماده قانونی نیاز به بخش نامه جهت سازمتن تامین اجتماعی دارد یا نه یا خود به خود قابل اجرا میباشد؟  ؟ ضمن عرض سلام خدمت دوست گرامی نظرباینکه بند الف ماده 44 فقط مختص فرزندان شهدا بوده و شما هم از فرزندان معزز شهدا هستید میتوانید براساس معرفی نامه ای که تحت عنوان سازمان تامین اجتماعی شهرستان مربوطه صادر میگردد ازاین مزایا استفاده فرمایید . موفق باشید . مستوفی
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام واحترام دررابطه با معافیت فرزندان شهدا از پرداخت سهم بیمه (7درصد)هریک ازکارشناسان تامین اجتماعی نظر خواسی دارند وبعضی عنوان کردند باتوجه به اینکه دراعتبارات سال92 پیش بینی نشده فعلا قابل اجرا نیست باید ازکارگر(فرزند شهید)کسر گرددخواهشمنداست اگر دراین ضمینه بخشنامه ای هست راهنمایی بفرمائید .ضمنا چنانچه ازحقوق کارگرکسرنگردد آیا پرداخت کننده کارفرماست(شرکت خصوصی) یا دولت ودرلیست بیمه به چه شکل باید عمل شود.


  • دررابطه با معافیت فرزندان شهدا از پرداخت سهم بیمه (7درصد)هریک ازکارشناسان تامین اجتماعی نظر خواسی دارند وبعضی عنوان کردند باتوجه به اینکه دراعتبارات سال92 پیش بینی نشده فعلا قابل اجرا نیست باید ازکارگر(فرزند شهید)کسر گرددخواهشمنداست اگر دراین ضمینه بخشنامه ای هست راهنمایی بفرمائید .ضمنا چنانچه ازحقوق کارگرکسرنگردد آیا پرداخت کننده کارفرماست(شرکت خصوصی) یا دولت ودرلیست بیمه به چه شکل باید عمل شود.   ؟
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام تعریف پایه سنواتی در قانون کار چیست و لطفا روش محاسبه آنرا براساس افزایش سال 91 به روش مثال اعلام فرمایید و منشا اولیه پایه سنواتی از کجا شروع می شود و با توجه به جدول سال 91 اگر کسی گروه 10 باشد و دارای 10 سال سابقه کار باشد و دارای مدرک فوق دیپلم فنی باشد چگونه محاسبه می شود


باسلام تعریف پایه سنواتی در قانون کار چیست و لطفا روش محاسبه آنرا براساس افزایش سال 91 به روش مثال اعلام فرمایید و منشا اولیه پایه سنواتی از کجا شروع می شود و با توجه به جدول سال 91 اگر کسی گروه 10 باشد و دارای 10 سال سابقه کار باشد و دارای مدرک فوق دیپلم فنی باشد چگونه محاسبه می شود
  • پرسش و پاسخ باسلام تعریف پایه سنواتی در قانون کار چیست و لطفا روش محاسبه آنرا براساس افزایش سال 91 به روش مثال اعلام فرمایید و منشا اولیه پایه سنواتی از کجا شروع می شود و با توجه به جدول سال 91 اگر کسی گروه 10 باشد و دارای 10 سال سابقه کار باشد و دارای مدرک فوق دیپلم فنی باشد چگونه محاسبه می شود   ؟ باسلام درپایان تاریخ یکسال از شروع به کار کارگر این پایه سنواتی تعلق میگیرد یا بعبارتی درازای ه
  • می شود   ؟ باسلام درپایان تاریخ یکسال از شروع به کار کارگر این پایه سنواتی تعلق میگیرد یا بعبارتی درازای هریکسال سابقه کار یک پایه تعلق میگیرد که امسال از روزانه 2000 ریال به 2500 ریال افزایش یافته است بنابراین بایستی از شروع سال دوم دریافت میکردید که مبالغ هرساله متفاوت میباشد . درکارگاههاییکه دارای طرح طبقه بندی مشاغل نیستند تعریفی از حداقل فوق دیپلمه ها یا بالاتر نشده و فقط حداقل و پایه و مزایا همه ساله اعلام میگردد .
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام و خسته نباشید. ایا حق اولاد سه فرزندی و بیشتر باید لحاظ گردد یا خیر؟ اگر ممکن است بفرمایید طبق کدام بخشنامه باید منظور گردد؟


  • پرسش و پاسخ با عرض سلام و خسته نباشید. ایا حق اولاد سه فرزندی و بیشتر باید لحاظ گردد یا خیر؟ اگر ممکن است بفرمایید طبق کدام بخشنامه باید منظور گردد؟  ؟ با سلام- بله از مهرماه 93 به بعد ، با ابلاغ سیاست های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری ، و به ت
  • با سلام- بله از مهرماه 93 به بعد ، با ابلاغ سیاست های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری ، و به تبع آن صدور بخشنامه وزارت رفاه ، کار و تامین اجتماعی ، به ( فرزندان زیر 18 ، و یا بالای 18 سال شاغل به تحصیل ) افرادی که حداقل سابقه پرداخت 720 روز حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی ( با ارائه گواهی مکتوب ) داشته باشند ، حق اولاد ( معادل 3 روز حداقل مزد مصوب شورایعالی کار ) تعلق میگیرد .
  • طبقه بندی اطلاعات

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


عنوان خبر خیلی فریبنده است. طبق این رای این بخشنامه تنهااز ابتداء سال 1388 تا تاریخ ل
  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر عنوان خبر خیلی فریبنده است. طبق این رای این بخشنامه تنهااز ابتداء سال 1388 تا تاریخ لازم‎الاجراء شدن بخشنامه ابطال شده است نه کلا. لذا بر خلاف تیتر خبر، این بخشنامه کماکان به قوت خود باقی است.
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1