دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

نظر شما چیست
سیستم های یکپارچه مالی کدام شرکت را می پسندید.[ مشاهده نتایج | نظرسنجی ها ]

آراء: 1406 | نظرات: 0

پرسش ها و پاسخ ها
  سلام درامد مالی خوبی دارم. منتها از پول در بانک انداختن خسته شدم. ب نظرم سود بانکی در بازه زمانی از ارزش پول کاسته میشه. شما راه حلی اسان جهت مدیریت بهتر سرمایه و پول بنده بهم پیشنهاد میکنید؟
  سعید شمس ایلی
  سعید شمس ایلی
  با سلام و عرض ادب من یک سوال در ارتباط با بیمه و لیست حقوق داشتم. ما یک کارمند داریم که بیمه اش خودش را رد می کنه (اینطور می گند) و ما می خواهیم اسم این شخص را در لیست حقوق رد کنیم و البته ماه قبل را
  مصطفی عبدی
  مصطفی عبدی
  سلام و تقدیم احترام اینجانب مدیر یک شرکت مهندسی هستم که اکثرا دارای کارفرمای دولتی هستیم. با توجه به شرایط بد اقتصادی، اغلب کارفرماهای ما در سال 95 بابت مطالبات ما سند اعتباری ثبت کردند و پرداخت نقدی
  مصطفی عبدی
  مصطفی عبدی
  سلام نظرتون در مورد راه اندازی کارخونه ظروف یکبار مصرف و همچنین نوار بهداشتی چیه؟ چقد هزینه میخوره؟ ایا باید در شهرک صنعتی ایجاد کنم؟
  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی
  سلام یه میلیارد پول دارم. مشاوره ای بده میخوام کمپانی کوچکی یا کارخونه کوچکی راه بندازم و توسعه بدم.
  پویا محمودی
  پویا محمودی
  با سلام و عرض ادب یک سوال در ارتباط با بیمه و لیست حقوق داشتم. ما کارمندی داریم که بیمه اش را به صورت شخصی خودش رد می کنه (یعنی اینطور به ما گفتند) می خواستم بدونم می توانیم شماره بیمه اش را در لیست
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  با سلام و عرض ادب من یک سوال در ارتباط با بیمه و لیست حقوق داشتم. ما یک کارمند داریم که بیمه اش خودش را رد می کنه (اینطور می گند) و ما می خواهیم اسم این شخص را در لیست حقوق رد کنیم و البته ماه قبل را
  معصومه جوانبخت
  معصومه جوانبخت
  با سلام آیا امکان همکاری در زمینه انجام و تکمیل دفاتر مالی و حسابرسی یک شرکت کوچک با تعداد پروژه محدود برای شما وجود دارد؟ اگر پاسخ شما مثبت است، هزینه و شرایط همکاری خود را لطفا اعلام نمایید. پ
  عزیزی
  عزیزی
  سلام لطفا بفرمایید شرایط و مقاد قرارداد ومحاسبه حقوق دستمزد و محاسبه مرخصی دستیار دندانپزشک بصورت یک روز درمیان از ساعت 2بعداز ظهر الی 8شب یعنی 18ساعت درهفته چگونه است . باتشکر
  مازیار نخکوب
  مازیار نخکوب
  سلام و تقدیم احترام اینجانب مدیر یک شرکت مهندسی هستم که اکثرا دارای کارفرمای دولتی هستیم. با توجه به شرایط بد اقتصادی، اغلب کارفرماهای ما در سال 95 بابت مطالبات ما سند اعتباری ثبت کردند و پرداخت نقدی
  مصطفی عبدی
  مصطفی عبدی

دسته بندی اطلاعات

فرصت گرانبهای دریافت توبیخ‌نامه

منبع: دنیای اقتصاد تاریخ انتشار: 1390-09-20
نویسنده: مترجم: محمد متحد
چکیده:

کونو سوکه ماتسو شیتا، رهبر پیشگام صنعت ژاپن


مهارت‌های مدیریتی-فرصت گرانبهای دریافت توبیخ‌نامه


1- درک واقعی از خود
درک از خود یا خودشناسی و توانایی قضاوت یا ارزیابی صفاتی هستند که معتقدم مدیریت شرکت باید بکوشد در کارکنانش بپروراند. درک درست و ارزیابی صحیح برای هرکس مهم است، اما برای اهل کسب‌وکار اهمیت خاصی دارد.

اهل کسب‌وکار باید با انواع و اقسام شرایطی روبه‌رو گردد که هر لحظه می‌تواند عوض شود، وی باید موقعیت را به درستی بشناسد و در اغلب موارد با مناسب‌ترین تصمیم به سرعت واکنش نشان دهد. با این همه، اگر فرد از تمام قوت‌ها و ضعف‌هایش آگاه نباشد نمی‌توان موقعیتی را به درستی درک کند. یک شرکت یا در واقع امر، هر گروهی که شامل افرادی است که خودشان را می‌شناسند و می‌توانند از پس هر وضعیت پیش‌آمده‌ای به خوبی برآیند. به علاوه، چنین گروهی، فارغ از دودستگی‌های داخلی، صمیمانه با هم کار خواهند کرد.
از طرفی دیگر، سازمانی که افرادش بینش و درک واقعی از خود ندارند، به احتمال زیاد خیلی دوام نخواهد آورد. ممکن است تک‌تک افرادش قابل باشند و تمام دانش لازم را داشته باشند، اما قادر نخواهند بود در مورد مشکلات پیش روی‌شان ارزیابی صحیح و هماهنگ انجام دهند. مدیران و کارکنان هرگز نباید از تلاش برای پرورش توانایی ارزیابی درست کردن دست بردارند. شرکتی متشکل از این افراد قدرتمند و موفق خواهد بود و خواهد توانست چندین برابر بیشتر به جامعه خدمت کند.
2- به کارکنانتان اعتماد کنید
مردم اغلب به خاطر طرز برخوردم با کارکنانم به من تبریک می‌گویند. آنان می‌پرسند: «راز شما چیست؟» پاسخ این پرسش دشوار است، چرا که هیچ روش حساب شده خاصی ندارم. تنها کاری که از دست من برمی‌آید این است که به کسانی که برایم کار می‌کنند نگرش اصلی خودم را توضیح دهم.
چندین روش مدیریت کارکنان وجود دارد. از قرار معلوم، یک روش، استفاده از فرزانگی خارق‌العاده و به‌کارگیری رهبری با جذبه (کاریزماتیک) به منظور القای این فکر به کارکنان است تا کارشان را به بهترین وجهی انجام دهند. من هیچ‌گاه از این روش راه به جایی نبرده‌ام، چرا که بدون آن دو هنر- فرزانگی خارق‌العاده و رهبری با جذبه- به این گروه از مدیران تعلق ندارم. من از آن دسته‌ام که با کارکنانش مشورت می‌کند و خواهان فکر آنان است. متوجه شده‌ام که مردم عموما وقتی که نظرشان را می‌خواهید بیشتر مشتاق همکاری‌اند تا زمانی که سعی می‌کنید به آنان بگویید که کارشان را چگونه انجام دهند. اگر هم «رازی» داشته باشم، آن راز حس طبیعی اعتماد به کارکنان و درخواست همکاری آنان است. ادعا نمی‌کنم که طرز برخوردم همیشه کار می‌کند یا همه‌جا قابل استفاده است. مدیر بسیار کاردان که بدون مشورت با زیردستانش قادر است تصمیم‌های درستی بگیرد، با صدور دستورات باعث می‌شود که کار با بیشترین بازدهی انجام شود. چنین مدیر کاردانی اغلب به شرکت و افراد ذی‌ربط سود فراوانی می‌رساند. اگر مدیری این قابلیت را نداشته باشد، چه‌بسا روش من در مورد مدیریت کارکنان مطلوب‌تر باشد. اغلب بر این باورم که هرکدام از کارکنانم از من قابل‌تر و آگاه‌ترند. شاید به این دلیل که تحصیلات رسمی بسیار کمی دارم، علاقه دارم دیگران را به خاطر موفقیت‌ها و مهارت‌هایشان تشویق کنم. من به کارکنانم به خاطر چیزی که می‌دانند و چیزی که دارند اعتماد می‌کنم. بنابراین، وقتی می‌خواهم کاری انجام شود، به یکی از آنان می‌گویم: «من نمی‌توانم این کار را بکنم، اما می‌دانم که تو می‌توانی.» کسی که از اعتماد دیگران به خودش باخبر است، سعی می‌کند کارش را به بهترین وجهی انجام دهد و در آخر کار موفق می‌شود.
از همه این حرف‌ها که زدم نباید این‌طور برداشت شود که هیچ‌وقت دستور نداده‌ام و هرگز با کارکنانم اوقات تلخی نکرده‌ام. من در مقام مدیر یا رییس هیات‌مدیره به خاطر اشتباهات یا کوتاهی‌های کارکنانم مجبور شده‌ام برای سرزنش آنان کلمات تندی به کار ببرم، اما هیچ‌گاه خودم را از لحاظ هوش و دانش سرتر از آنان تصور نکرده‌ام.
نتیجه‌ای که طی سال‌ها گرفته‌ام این است که شرکت‌هایی که مدیرانش به کارکنانش اعتماد می‌کنند و احترام می‌گذارند از هر لحاظ موفق‌اند. برعکس، شرکتی که مدیرش مرتبا از ناکارآمدی کارکنان شکوه می‌کند، معمولا دچار مشکل است.
3- فرصت گرانبها
یک‌بار مدیر جوانی در شرکت من اشتباه فاحشی کرد که نتوانستم از آن چشم‌پوشی کنم. توبیخ‌نامه‌ای رسمی به او نوشتم. اما پیش از تحویل نامه به او، وی را به دفترم فراخواندم تا به او بگویم که می‌خواهم با او چه کنم. سپس از او پرسیدم که در مورد دریافت نامه‌ای از من راجع به عمل غلطش چه واکنشی نشان می‌دهد. به او گفتم: «اگر فکر می‌کنی مستحق توبیخ نیستی، دلیلی ندارد که نامه را به تو بدهم، اما اگر خطای خود را قبول داری و از باب آن متاسفی، نوشتن نامه به زحمتش می‌ارزد، چرا که ممکن است به تو کمک کند کارت را در آینده بهبود بخشی. اگر فکر می‌کنی تحویل توبیخ‌نامه خیلی دیر است و چیزی را عوض نمی‌کند و از این جهت بی‌فایده است، آن را به تو نخواهم داد.» مرد جوان گفت که از دریافت نامه خوشحال خواهد شد. درست لحظه‌ای که می‌خواستم نامه را به دستش بدهم، سرپرست وی و یکی از همکارانش وارد دفتر کارم شدند.
به سرپرست گفتم: «چقدر به موقع آمدی، همین الان می‌خواستم به همکار شما توبیخ‌نامه‌ای بدهم که به گفته خودش از دریافت آن خوشحال می‌شود. از طرز فکرش بسیار خوشنودم.» به آنان گفتم که مایلم این نامه را برای هر دوی آنان بخوانم تا شاهد قضیه باشند.
پس از خواندن نامه به آنان گفتم که فکر می‌کنم شما چقدر خوش‌شانس هستید که کسی شما را توبیخ می‌کند. به آنان گفتم: «اگر من اشتباهی بکنم کسی نیست که مرا اصلاح کند، اما شرط می‌بندم که حرف‌های زیادی پشت سر من زده می‌شود، اما این حرف‌ها اصلا کمکی به من نمی‌کند. من باز هم اشتباه می‌کنم. خوب است که شما من و دیگران را دارید که اشتباهایتان را گوشزد می‌کند و به شما می‌گوید که خودتان را اصلاح کنید. زمانی که به مدارج بالاتر دست یافتید، آن وقت هیچ کس به شما اعتراض نمی‌کند، فرق هم نمی‌کند که چه کاری کرده‌اید. به همین خاطر، شما باید این را فرصتی گرانبها بدانید.»
طرز برخورد من در این قضیه شاید، بی‌اغراق، از هر لحاظ مرسوم نبود و می‌دانم که در وضعیتی دیگر قطعا کار نخواهد کرد. اما فرد مورد نظر حرفم را جدی گرفت و بعدها مدیر فوق‌العاده‌ای شد.
منبع: کتاب «نه برای لقمه‌ای نان»، انتشارات کندوکاوارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1390/09/20
بروزرسانی:
1390/09/20
آخرین مشاهده:
1396/05/27

نظرات و پیشنهاداترازنامه در شبکه های اجتماعی
تمامی حقوق طراحی ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره رازنامه می باشد.
شرایط و مقررات استفاده از رازنامه . .