دسته بندی اطلاعات

عسکری در پایان با اشاره به صنف طلافروشان گفت:‌ :طلا فروشان هنوز مالیات نمی‌دهند!

منبع: تاریخ:

1389-08-29

طلا فروشان هنوز مالیات نمی‌دهند!
در نشست صبحانه صبح امروز در اتاق صنایع و معادن ایران اعضای هیات نمایندگان اتا‌ق بازرگانی ایران مسائل و مشکلات تولیدکنندگان را در زمینه مالیات را با رییس سازمان امور مالیاتی کشور در میان گذاشتند.

به گزارش ایسنا هوشنگ فاخر ـ نایب رییس اتاق ایران ـ‌ در این نشست اظهار کرد:‌ متاسفانه افزایش سالی یک درصد مالیات بر ارزش افزوده در مجلس تصویب شد ولی در مورد این که اجرای این مالیات در کشورهای اروپایی موفق بود برای این است که از 40- 50 سال پیش مالیات بر مصرف گرفته می‌شد. در نتیجه یک فایل کامل از بخش توزیع در اختیار بود و با مالیات بر ارزش افزوده شفاف‌سازی کردند اما در ایران چون بخش توزیع مالیات زیادی نمی‌دهد از بخش تولید شروع شد و اکنون به صورت مالیات بر تولید است نه مالیات بر مصرف.

فاخر با اشاره به بخش خصوصی ادامه داد: گروهی که ظاهرا خصوصی هستند اما ریشه دولتی دارند اگر جدا شوند سهم خصوصی واقعی از مالیات کم می‌شود، سازمان مالیاتی شریک تمام فعالان اقتصادی است. شریک نباید فقط به سود خود نگاه کند به کاهش هزینه‌های واحد باید هم توجه کند. باید حمایت شود که هزینه‌های تولید بیخودی افزایش پیدا نکند در صورت تمرکز بر وصول مالیات، مالیات زیادی به دست نمی‌آید اما با سودآوری بخش تولید مالیات بیشتری و به صورت راحت‌تر پرداخت می‌شود.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور پس از بیان مشکلات بخش تولید در پاسخ اظهار کرد: موافق هستم که کارگروهی تشکیل شود و یک نماینده مالیات بر ارزش افزوده و یک نماینده مالیات بر عملکرد برای این کارگروه در نظر بگیرند. باید پذیرفت که یک جایی هم ما دستمان از حیث قانون بسته است و گاهی نیز رویه‌های اجرایی ما مانع است که می‌توان آن‌ها را تسهیل کرد.

علی عسکری ادامه داد: می‌خواهیم به حل مسائل کشور کمک کنیم ضعف ما در کشور نبود اطلاعات است. اگر به اطلاعات کامل و به منابع اطلاعاتی دسترسی داشتیم بسیاری از این دغدغه‌ها وجود نداشت؛ امیدواریم با این سیستم جامع که با فرانسوی‌ها پیش می‌بریم این مشکل حل شود.

وی در مورد تفویض اختیار به مدیران خود گفت: از مدیرانی هستم که در سازمان بیشترین تفویض اختیار را داشتم دو بار در مورد بخشودگی این کار را کردم و با این کار هم کار مدیران ما در استان‌ها روان‌تر شده و هم کار ما.

او درباره تجمیع عوارض تصریح کرد:‌ اوایل سال قانون تصویب شد که تا دوازدهم دی ماه سال جاری کسانی که مالیات تجمیع بدهکارند بیایند و موضوع را حل کنند، جرائمی تا 100 درصد قابل بخشش است با این شرایط اکنون 154 درصد نسبت به درآمدهای پیش بینی شده پرداخت مالیات بیشتر شده که به دلیل رجوع افراد بوده است.

عسکری در مورد تصویب اختیار ماده‌های 132 و 138 مالیات مستقیم در مورد سرمایه‌گذاری خاطر نشان کرد: اکنون حدود 110 پرونده به سازمان مالیاتی آمده است. یک مقدار به تصویب قانون ابهام وجود دارد، مقداری نیز مشکل در آیین‌نامه تصویب شده و زمان‌بندی است. چیزی که آیین‌نامه گفته است با قانون مطابقت ندارد و گیر می‌کنیم. پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه را داده‌ایم. در مورد ماده 272 نیز گفته است از خدمات موسسات حسابرسی استفاده کنیم که اکنون این کار انجام می‌دهیم حدود پنج هزار و 400 شرکت موسسات حسابرسی به ما کمک می‌کند. 193 هزار شرکت داریم و به شش هزار پرونده رسیده که 80 درصد مالیات‌ها از این منبع است.

وی خطاب به حاضران ادامه داد: من می‌خواهم از این خدمت استفاده کنم چون هم من و هم شما یک سری دغدغه داریم یک حسابرس 56 پرونده شرکت را رسیدگی کرده که خود جامعه حسابرسان می‌گویند ما شک داریم و به این صورت چند نفر را از کار خلع کردند. در پاره‌ای از موارد نیز ممیز ما مشکل ایجاد کرده که به آن رسیدگی می‌کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی با اشاره به ظرفیت‌های زیاد موجود گفت:‌ افراد حقوقی 193 هزار شرکت دارند و رویکرد من استفاده از این ظرفیت است که در یک فضای قانونی و حقوقی کار را پیش ببریم. در مورد بحث هیات‌ها نیز باید بگویم که از سه عضو تشکیل شده که شامل ما، دادگستری و نماینده صنف است و نماینده صنف را اداره بازرگانی تعیین می‌کند.

عسکری در مورد سهم سازمان مالیات از GDT اظهار کرد:‌ در حال حاضر در بسیاری از موارد مالیات‌ها را تقسیط می‌کنیم اما قانون اختیار فراگیری تقسیط را نداده است. در صورتی که مدارک فروش اقساطی کالا موجود باشد مالیات را تقسیط می‌کنیم.

وی تاکید کرد: فقط هزار و 200 نفر آدم در مالیات بر ارزش افزوده دارم گریه کردم تا هزار آدم به من دادند. برای گرفتن آدمی که مالیات جمع کند اشک در می‌آید.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر وجود صندوق فروش در فروشگاه‌ها گفت:‌ در قانون اصناف ماده 71 گفته شده است که مشمولان بند الف سه ساله و مشمولان بند ج پنج ساله از سال 81 باید صندوق فروش می‌گذاشتند. اما کسانی که صندوق فروش گذاشتند برای این قانون نبوده برای راحتی کار خود بوده و افرادی نیز این کار را نکردند.

عسکری ادامه داد: راه نجات ما از مرحله توزیع و عمده فروشی به مرحله خرده فروشی صندوق فروش است.

وی درباره این که چند سال می‌توان مالیات را به عقب برگرداند، گفت: پنج سال. اگر برگ فروش داشته باشیم که در آن دوره اعمال نشده، می‌توانیم تا پنج سال به عقب برگردیم.

وی در زمینه ممنوع الخروج کردن که دغدغه بسیاری از تولیدکنندگان است،‌ اظهار کرد: زمانی فرد ممنوع الخروج می‌کنیم که بدهی مالیاتی داشته باشد این بدهی نیز وقتی انجام می‌شود که به نقطه وصول برسد ممنوع الخروج کردن نیز یکی از ابزارهای ماست. اما به مدیران گفتم که در صورت ممنوع الخروجی به صورت مکتوب به فرد اطلاع دهند. کسانی که بالای یک میلیون تومان بدهی مالیاتی داشته باشند ممنوع الخروج می‌شوند.

عسکری خاطر نشان کرد که از ممنوع الخروج کردن که خیلی لذت نمی‌برند و در مورد این که مالیات چند نرخی شود ادامه داد:‌ اصلاحات قانون مالیات بر ارزش افزوده بعد از دوره پنج ساله اجرای آزمایشی آن صورت می‌گیرد.

او درباره ترازنامه سود و زیان برای بانک‌ها و سازمان مالیات گفت: در سوددهی و زیان‌دهی فرد و وام دادن بانک دخالت نداریم و وقتی که بدهی مالیاتی هست به بانک می‌گوییم که تسهیلات ندهد.

او درباره مالیات بر عملکرد اظهار کرد: تولیدکننده یک ترازنامه به من می‌دهد که زیان‌ده است و سپس یک ترازنامه به بانک می‌دهد که سودده است. من زمانی ورود پیدا می‌کنم که دو ترازنامه سود و زیان گذاشته می‌شود و از من پرسش می‌شود که این تولیدکننده که ترازنامه‌های سودو زیان دارند چرا از دادن مالیات معاف شده است؛ حسابرس هم که پای ترازنامه را مهر می‌زند اخلاق حرفه‌ای را رعایت نمی‌کند یک چیزهایی هم پشت صحنه رخ می‌دهد که اگر نتوانم مالیات بگیرم مشروعیت ندارم. ما که نمی‌خواهیم برای تولیدکننده مشکل ایجاد کنیم.

نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در پاسخ‌ به صحبت‌های عسکری گفت:‌ جوی که در افکار عمومی ایجاد می‌شود همه تولیدکنندگان را متهم می‌کنند. خواهان این هستیم که دو مورد که تخلف مالیاتی دارند را چماق نکنند بزنند بر سر تولیدکننده.

وی ادامه داد: بخش خصوصی به حاکمیت به یک نظر نگاه می‌کند؛‌ حق دارد بگوید که حرف بانک را نگاه کنند یا حرف سازمان مالیات را. اتاق فکر یا اتاق فرماندهی مشکل دارد که بانک و سازمان مالیاتی یک تکلیف بگوید، بخش خصوصی آن را اجرا کند.

نهاوندیان از عسکری خواست که این فضای متهم کردن بخش خصوصی غلط و به زیان بخش خصوصی کشور است. از سوی دیگر باید هماهنگی‌ها در بخش اقتصادی در دستور کار قرار گیرد.

عسکری نیز در پاسخ به نهاوندیان اظهار کرد:‌ صحبت شما را قبول دارم بسیاری از شرکت‌ها در همین فضای رکودی فعالیت می‌کنند و مشکلی با ما ندارند در قانون مالیات مستقیم دادرسی مالیاتی داریم و اجازه اعتراضات است.

وی درباره مالیات بر ارزش افزوده گفت:‌ نمی‌شود حلقه‌های زنجیر را برداشت دستگاه‌های دولتی هم باید این مالیات را بپردازند. در مورد مالیات بر ارزش افزوده نمی شود تبعیض قائل شد.

در ادامه صادقی ـ رییس کمیسیون صنعت اتاق ـ با اشاره به اینکه کشورهای بی دین حتی انسان‌هایی که قتل هم می‌کنند حق دفاع از خود و گرفتن وکیل دارند، گفت: ممنوع الخروج کردن در کرامت انسان لطمه شدید ایجاد می‌کند. از فردی که سرمایه گذاری کرده و در جامعه صاحب اموال است به راحتی حقوق زندگی و اجتماعی او سلب می‌شود با این روند مطمئنا در مقابل خدا پاسخگو باشیم.

وی خطاب به عسکری گفت: شما گفتید ما دارای رده‌بندی رسیدگی به شکایت مالیاتی هستیم؛ اگر من اعتراض کنم جریمه آن از اصل مالیات من بیشتر می‌شود. قانون باید شفاف باشد جریمه را می‌گیرند اصل را می‌بخشند. در صورتی که جریمه چند برابر اصل مالیات است.

او ادامه داد:‌ همه کسانی که اینجا نشسته‌اند با شهروند قرارداد دارند شهروند سه درصد مالیات بر ارزش افزوده را قبول نمی‌کند و در صورتی که من نامه دهم شهروند قرارداد من را دیگر قبول نمی‌کند.

عسکری در پایان با اشاره به صنف طلافروشان گفت:‌ بیشترین صنفی که مشکل ایجاد کردند طلافروشان بودند. قبل از مهر جلساتی زیادی گذاشتیم و موضوع سپس به مجلس رفت اما هنوز هم این مالیات را پرداخت نمی‌کنندارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/08/30
بروزرسانی:
1389/08/30
آخرین مشاهده:
1397/08/20

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام. می خواستم اگر ممکنه در مورد نحوه سند زنده جریمه بیمه تامین اجتماعی راهنمایی بفرمایید که طبق چه کدینگی باید سند زد؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  سلام بنده راهنمایی میخوام وام ودیعه مسکن میخوام میشه راهنمایی کنید ضامن ندارم اما میتونم چک یا سفته بدم از خود بعنوان ضمانت

  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی ( مشاور حوزه سرمایه گذاری بازار ساختمان و مسکن، مدل های تامین سرمایه،ایده پردازی و توسعه ایده )

  سلام من سال ۸۵ دیپلم انسانی گرفتم پیش دانشگاهی نخوندم و الان ۳۰سالمه سوالم اینه که میخوام برم رشته طراحی دوخت یا طراحی لباس در دانشگاه علمی کاربردی(لطفا داشتگاه های علمی کاربردی که این رشته هارو تدری

  شاهین احمدی
  شاهین احمدی ( حسابرسی، آموزش در بازار سرمایه، گواهینامه های بازار سرمایه، مشاوره تحصیلی )

  ایا منبع معتبری درخصوص برآورد حجم فرار مالیاتی در کشور وجود دارد؟

  رضا محمودی سفیدگر
  رضا محمودی سفیدگر ( حسابداری و امور بانکی و بورس )

  سلام بر استاد گرامی یک سوال راجع به خرید و فروش املاک داشتم . بنده در تاریخ 10/05/96 ملکی را به مبلغ 190میلیون تومان از آقای ...خریدم 180 میلیون تومان از ثمن معامله را پرداخت نمودم . ملک مسکونی و وی

  موسسه حقوقی و داوری نگاه عدالت نامدار
  موسسه حقوقی و داوری نگاه عدالت نامدار  ( دعاوی خانواده، ملکی، کیفری، حقوقی و انعقاد قراردادهای حقوقی و تجاری )

  سلام من سال۸۵ دیپلم انسانی گرفتم و پیش دانشگاهی نخوندم الان ۳۰سالمه هم به شدت ناامیدم از تحصیل به خاطر اینده شغلی در ارتباط باسنم و هم اینکه باتوجه به درنظر گرفتن رشته طراحی دوخت و رشته طراحی لباس هنو

  ناهید صباحی
  ناهید صباحی ( برنامه ریزی تحصیلی و آموزشی  )

  سلام از کجا بدونم رسالتم در دنیا چیه و فرق هدف و رسالت چیست و اینکه ایا ازمون هایی هستن که نشون بده کاملا و دقیقا به چی علاقه دارم؟ممنون

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  سلام پسربزرگم که کلاس یازدهم رشته حسابداریه از نظر رفتاری پرخاشگر، عصبی ، بد دهن ، وبی حوصله است نمیشه باهاش صحبت کرد هراز چند گاهی توی خونه بیشتربا مادرش دعوا میکنه ، مادر از فحاشی و بد دهنی او به

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  باسلام و احترام - همانطوریکه مستحضرید فاکتورهای فروش توسط واحد فروش که زیر مجموعه واحد بازرگانی است صادر و سپس جهت صدور صورتحساب و سند حسابداری به واحد مالی ارسال می گردد . مدیریت شرکت ما که شرک

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  ۱۳۵ میلیون تومان نقد دارم در بخش مسکن سرمایه گذاری کنم بنظر شما یکساله چقدر بازدهی داره ؟؟
  دلار بخرم چی ؟؟

  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی ( مشاور حوزه سرمایه گذاری بازار ساختمان و مسکن، مدل های تامین سرمایه،ایده پردازی و توسعه ایده )