دسته بندی اطلاعات

عسکری در پایان با اشاره به صنف طلافروشان گفت:‌ :طلا فروشان هنوز مالیات نمی‌دهند!

منبع: تاریخ:

1389-08-29

طلا فروشان هنوز مالیات نمی‌دهند!
در نشست صبحانه صبح امروز در اتاق صنایع و معادن ایران اعضای هیات نمایندگان اتا‌ق بازرگانی ایران مسائل و مشکلات تولیدکنندگان را در زمینه مالیات را با رییس سازمان امور مالیاتی کشور در میان گذاشتند.

به گزارش ایسنا هوشنگ فاخر ـ نایب رییس اتاق ایران ـ‌ در این نشست اظهار کرد:‌ متاسفانه افزایش سالی یک درصد مالیات بر ارزش افزوده در مجلس تصویب شد ولی در مورد این که اجرای این مالیات در کشورهای اروپایی موفق بود برای این است که از 40- 50 سال پیش مالیات بر مصرف گرفته می‌شد. در نتیجه یک فایل کامل از بخش توزیع در اختیار بود و با مالیات بر ارزش افزوده شفاف‌سازی کردند اما در ایران چون بخش توزیع مالیات زیادی نمی‌دهد از بخش تولید شروع شد و اکنون به صورت مالیات بر تولید است نه مالیات بر مصرف.

فاخر با اشاره به بخش خصوصی ادامه داد: گروهی که ظاهرا خصوصی هستند اما ریشه دولتی دارند اگر جدا شوند سهم خصوصی واقعی از مالیات کم می‌شود، سازمان مالیاتی شریک تمام فعالان اقتصادی است. شریک نباید فقط به سود خود نگاه کند به کاهش هزینه‌های واحد باید هم توجه کند. باید حمایت شود که هزینه‌های تولید بیخودی افزایش پیدا نکند در صورت تمرکز بر وصول مالیات، مالیات زیادی به دست نمی‌آید اما با سودآوری بخش تولید مالیات بیشتری و به صورت راحت‌تر پرداخت می‌شود.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور پس از بیان مشکلات بخش تولید در پاسخ اظهار کرد: موافق هستم که کارگروهی تشکیل شود و یک نماینده مالیات بر ارزش افزوده و یک نماینده مالیات بر عملکرد برای این کارگروه در نظر بگیرند. باید پذیرفت که یک جایی هم ما دستمان از حیث قانون بسته است و گاهی نیز رویه‌های اجرایی ما مانع است که می‌توان آن‌ها را تسهیل کرد.

علی عسکری ادامه داد: می‌خواهیم به حل مسائل کشور کمک کنیم ضعف ما در کشور نبود اطلاعات است. اگر به اطلاعات کامل و به منابع اطلاعاتی دسترسی داشتیم بسیاری از این دغدغه‌ها وجود نداشت؛ امیدواریم با این سیستم جامع که با فرانسوی‌ها پیش می‌بریم این مشکل حل شود.

وی در مورد تفویض اختیار به مدیران خود گفت: از مدیرانی هستم که در سازمان بیشترین تفویض اختیار را داشتم دو بار در مورد بخشودگی این کار را کردم و با این کار هم کار مدیران ما در استان‌ها روان‌تر شده و هم کار ما.

او درباره تجمیع عوارض تصریح کرد:‌ اوایل سال قانون تصویب شد که تا دوازدهم دی ماه سال جاری کسانی که مالیات تجمیع بدهکارند بیایند و موضوع را حل کنند، جرائمی تا 100 درصد قابل بخشش است با این شرایط اکنون 154 درصد نسبت به درآمدهای پیش بینی شده پرداخت مالیات بیشتر شده که به دلیل رجوع افراد بوده است.

عسکری در مورد تصویب اختیار ماده‌های 132 و 138 مالیات مستقیم در مورد سرمایه‌گذاری خاطر نشان کرد: اکنون حدود 110 پرونده به سازمان مالیاتی آمده است. یک مقدار به تصویب قانون ابهام وجود دارد، مقداری نیز مشکل در آیین‌نامه تصویب شده و زمان‌بندی است. چیزی که آیین‌نامه گفته است با قانون مطابقت ندارد و گیر می‌کنیم. پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه را داده‌ایم. در مورد ماده 272 نیز گفته است از خدمات موسسات حسابرسی استفاده کنیم که اکنون این کار انجام می‌دهیم حدود پنج هزار و 400 شرکت موسسات حسابرسی به ما کمک می‌کند. 193 هزار شرکت داریم و به شش هزار پرونده رسیده که 80 درصد مالیات‌ها از این منبع است.

وی خطاب به حاضران ادامه داد: من می‌خواهم از این خدمت استفاده کنم چون هم من و هم شما یک سری دغدغه داریم یک حسابرس 56 پرونده شرکت را رسیدگی کرده که خود جامعه حسابرسان می‌گویند ما شک داریم و به این صورت چند نفر را از کار خلع کردند. در پاره‌ای از موارد نیز ممیز ما مشکل ایجاد کرده که به آن رسیدگی می‌کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی با اشاره به ظرفیت‌های زیاد موجود گفت:‌ افراد حقوقی 193 هزار شرکت دارند و رویکرد من استفاده از این ظرفیت است که در یک فضای قانونی و حقوقی کار را پیش ببریم. در مورد بحث هیات‌ها نیز باید بگویم که از سه عضو تشکیل شده که شامل ما، دادگستری و نماینده صنف است و نماینده صنف را اداره بازرگانی تعیین می‌کند.

عسکری در مورد سهم سازمان مالیات از GDT اظهار کرد:‌ در حال حاضر در بسیاری از موارد مالیات‌ها را تقسیط می‌کنیم اما قانون اختیار فراگیری تقسیط را نداده است. در صورتی که مدارک فروش اقساطی کالا موجود باشد مالیات را تقسیط می‌کنیم.

وی تاکید کرد: فقط هزار و 200 نفر آدم در مالیات بر ارزش افزوده دارم گریه کردم تا هزار آدم به من دادند. برای گرفتن آدمی که مالیات جمع کند اشک در می‌آید.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر وجود صندوق فروش در فروشگاه‌ها گفت:‌ در قانون اصناف ماده 71 گفته شده است که مشمولان بند الف سه ساله و مشمولان بند ج پنج ساله از سال 81 باید صندوق فروش می‌گذاشتند. اما کسانی که صندوق فروش گذاشتند برای این قانون نبوده برای راحتی کار خود بوده و افرادی نیز این کار را نکردند.

عسکری ادامه داد: راه نجات ما از مرحله توزیع و عمده فروشی به مرحله خرده فروشی صندوق فروش است.

وی درباره این که چند سال می‌توان مالیات را به عقب برگرداند، گفت: پنج سال. اگر برگ فروش داشته باشیم که در آن دوره اعمال نشده، می‌توانیم تا پنج سال به عقب برگردیم.

وی در زمینه ممنوع الخروج کردن که دغدغه بسیاری از تولیدکنندگان است،‌ اظهار کرد: زمانی فرد ممنوع الخروج می‌کنیم که بدهی مالیاتی داشته باشد این بدهی نیز وقتی انجام می‌شود که به نقطه وصول برسد ممنوع الخروج کردن نیز یکی از ابزارهای ماست. اما به مدیران گفتم که در صورت ممنوع الخروجی به صورت مکتوب به فرد اطلاع دهند. کسانی که بالای یک میلیون تومان بدهی مالیاتی داشته باشند ممنوع الخروج می‌شوند.

عسکری خاطر نشان کرد که از ممنوع الخروج کردن که خیلی لذت نمی‌برند و در مورد این که مالیات چند نرخی شود ادامه داد:‌ اصلاحات قانون مالیات بر ارزش افزوده بعد از دوره پنج ساله اجرای آزمایشی آن صورت می‌گیرد.

او درباره ترازنامه سود و زیان برای بانک‌ها و سازمان مالیات گفت: در سوددهی و زیان‌دهی فرد و وام دادن بانک دخالت نداریم و وقتی که بدهی مالیاتی هست به بانک می‌گوییم که تسهیلات ندهد.

او درباره مالیات بر عملکرد اظهار کرد: تولیدکننده یک ترازنامه به من می‌دهد که زیان‌ده است و سپس یک ترازنامه به بانک می‌دهد که سودده است. من زمانی ورود پیدا می‌کنم که دو ترازنامه سود و زیان گذاشته می‌شود و از من پرسش می‌شود که این تولیدکننده که ترازنامه‌های سودو زیان دارند چرا از دادن مالیات معاف شده است؛ حسابرس هم که پای ترازنامه را مهر می‌زند اخلاق حرفه‌ای را رعایت نمی‌کند یک چیزهایی هم پشت صحنه رخ می‌دهد که اگر نتوانم مالیات بگیرم مشروعیت ندارم. ما که نمی‌خواهیم برای تولیدکننده مشکل ایجاد کنیم.

نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در پاسخ‌ به صحبت‌های عسکری گفت:‌ جوی که در افکار عمومی ایجاد می‌شود همه تولیدکنندگان را متهم می‌کنند. خواهان این هستیم که دو مورد که تخلف مالیاتی دارند را چماق نکنند بزنند بر سر تولیدکننده.

وی ادامه داد: بخش خصوصی به حاکمیت به یک نظر نگاه می‌کند؛‌ حق دارد بگوید که حرف بانک را نگاه کنند یا حرف سازمان مالیات را. اتاق فکر یا اتاق فرماندهی مشکل دارد که بانک و سازمان مالیاتی یک تکلیف بگوید، بخش خصوصی آن را اجرا کند.

نهاوندیان از عسکری خواست که این فضای متهم کردن بخش خصوصی غلط و به زیان بخش خصوصی کشور است. از سوی دیگر باید هماهنگی‌ها در بخش اقتصادی در دستور کار قرار گیرد.

عسکری نیز در پاسخ به نهاوندیان اظهار کرد:‌ صحبت شما را قبول دارم بسیاری از شرکت‌ها در همین فضای رکودی فعالیت می‌کنند و مشکلی با ما ندارند در قانون مالیات مستقیم دادرسی مالیاتی داریم و اجازه اعتراضات است.

وی درباره مالیات بر ارزش افزوده گفت:‌ نمی‌شود حلقه‌های زنجیر را برداشت دستگاه‌های دولتی هم باید این مالیات را بپردازند. در مورد مالیات بر ارزش افزوده نمی شود تبعیض قائل شد.

در ادامه صادقی ـ رییس کمیسیون صنعت اتاق ـ با اشاره به اینکه کشورهای بی دین حتی انسان‌هایی که قتل هم می‌کنند حق دفاع از خود و گرفتن وکیل دارند، گفت: ممنوع الخروج کردن در کرامت انسان لطمه شدید ایجاد می‌کند. از فردی که سرمایه گذاری کرده و در جامعه صاحب اموال است به راحتی حقوق زندگی و اجتماعی او سلب می‌شود با این روند مطمئنا در مقابل خدا پاسخگو باشیم.

وی خطاب به عسکری گفت: شما گفتید ما دارای رده‌بندی رسیدگی به شکایت مالیاتی هستیم؛ اگر من اعتراض کنم جریمه آن از اصل مالیات من بیشتر می‌شود. قانون باید شفاف باشد جریمه را می‌گیرند اصل را می‌بخشند. در صورتی که جریمه چند برابر اصل مالیات است.

او ادامه داد:‌ همه کسانی که اینجا نشسته‌اند با شهروند قرارداد دارند شهروند سه درصد مالیات بر ارزش افزوده را قبول نمی‌کند و در صورتی که من نامه دهم شهروند قرارداد من را دیگر قبول نمی‌کند.

عسکری در پایان با اشاره به صنف طلافروشان گفت:‌ بیشترین صنفی که مشکل ایجاد کردند طلافروشان بودند. قبل از مهر جلساتی زیادی گذاشتیم و موضوع سپس به مجلس رفت اما هنوز هم این مالیات را پرداخت نمی‌کنندارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/08/30
بروزرسانی:
1389/08/30
آخرین مشاهده:
1398/01/10

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام پدر و مادرم هردو بازنشسته تامین اجتماعی بودند بعد از فوتشان چون من طلاق گرفته بودم ، مستمری بازماندگان به من تعلق گرفت و الان ماهانه 2تا مستمری میگیرم. دخترم که 16ساله و محصل است ، آیا میتوانم بر

  علی صفرزاده لطفی
  علی صفرزاده لطفی ( بیمه تامین اجتماعی و قوانین کار، منابع انسانی )

  با سلام خدمت دکتر سید مرتضی زنده باد بنده ۲۷ سال سن دارم و لیسانس الکترونیک و بیش از دو سال سابقه کار مرتبط با رشته ام دارم و الان به این نتیجه رسیدم که هیچ گونه علاقه ای به این رشته و فیلد کاریم ندا

  دکتر سید مرتضی زنده باد
  دکتر سید مرتضی زنده باد ( بیمه عمر و آتیه ,ارتقاء تحصیلی , تحصیل در خارج از کشور, اقامت و کار در چین )

  سلام وقت بخیر مدت ۴ ماه از تاریخ ۹۶/۶/۱ به مدت ۹۶/۹/۳۰ مدیر عامل شرکتی با مسوولیت محدود بودم که به دلیل عدم فعالیت و برخی مسائلی که در این مقال نمی گنجد تعطیل شد: - شرکت به ثبت رسیده - مجوز ندارد

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  با سلام من ٣٣سالمه حدود یک سال است که ازدواج نموده ام به دلیل کارم و اینکه هنوز نتوانسته ام انتقالی بگیرم در رفت و آمد هستم و ماهی یک بار به مدت دع روز از همسرم دور هستم و اینکه برای بچه دار شدن نیا

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  باسلام خدمت سرور گرامی جناب مقدسی لطف میفرمایید در مورد نحوه ثبت حسابداری خرید جوجه برای مرغداری گوشتی و ثبت خرید دان مرغ بنده رو راهنمایی بکنید

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  با سلام محضر آقای فرزاد لطف میکنید نحوه محاسبه بهای تمام شده مرغ گوشتی رو برام بزارید و کدینگ حسابداری مربوطه اونو

  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو ( مدیریت امورمالی ( حسابداری، بهای تمام شده، تجزیه وتحلیل صورتهای مالی ) )

  مدت 4سال است به حسابداری مشغولم اما گاهی بعضی ماهیتا رو نمیدونم همینطور ارزش افزوده و معاملات فصلی و...رامیخواهم آموزش ببینم .ساکن شهراصفهان هستم .اگرامکان داره اموزش روبرای من هماهنگ کنید.ممنونم

  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی ( استقرار سیستم های مالی - مهندسی مالی - حسابداری مدیریت - مالیاتی -بیمه ، تامین مالی - تنظیم قرارداد )

  باسلام مجدد محضر آقای مقدسی نت تازه تو یه شرکت مشغول بکار شدم تو ارومیه که بازرگانی و یه ذفتر هم تهران دارن که 2 نفر اونجا فروشنده کار میکنن من میتونم تولیست بیمه او دونفرو رد کنم تا هم هزینه بیمه و ح

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  آموزشگاههای زبان انگلیسی معاف از مالیات هستند؟
  ماده134؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  باسلام و ارزوی قبولی طاعات ...من یک کسب و کار جدید در حوزه غذا راه اندازی کردم با هدف ایجاد اشتغال ... چند نوع غذای سنتی رو در بسته بندی و دیزاین شیک و مشتری پسند تولید و عرضه میکنیم که تونستیم نمره ق

  پویا محمودی
  پویا محمودی ( بازاریابی ، فروش ، تبلیغات ، برنامه ریزی ، مدیریت ، برندینگ ، آموزش ، امور قراردادها ، وصول مطالبات  )