دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

نظر شما چیست
سیستم های یکپارچه مالی کدام شرکت را می پسندید.[ مشاهده نتایج | نظرسنجی ها ]

آراء: 1406 | نظرات: 0

پرسش ها و پاسخ ها
  با سلام در اظهار نامه سال 94 که امسال رسیدگی شده است به اشتباه پیش پرداخت اجاره دفتر در قسمت هزینه های اجاره وارد شده است با توجه به اینکه اظهارنامه سال 95 نیز بر همین مبنا ارسال شده است ممیز مالیات ب
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  با عرض سلام و خسته نباشید من از خرداد ۹۴ در مدرسه ای مشغول به کار بوده ام که از دی تا خرداد همان سال را از مرخصی زایمان استفاده کردم و از تیر ۹۵ دوباره مشغول به کار شده ام . اکنون مدیر مدرسه میخواهد ر
  تقی بیات
  تقی بیات
  سلام، برخی از مشاوران ارشد مالیاتی اظهار می دارند قانونی وجود دارد که شرکتها می توانند در ابندای هر سال شماره فاکتورهای خود را از یک شروع کنند(با توجه به قانون ارزش افزوده که صدور فاکتور و شماره رایا
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام گاهی در زندگی نامزدی مشکلی بین دختر و پسر پیش امده و دختر از پسر زده میشود. به هر دلیلی که پسر به دختر اهمیتی نمیدهد این دوران نامزدی به زندگی زیر یک سفف ختم‌نمیشود . شما از طلاق و پیامد هایش
  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو
  سلام بازاری راکد ‌در جامعه حکفرماست. من‌تاجر نیستم. منتها با سرمایه ای که کمتر از یک‌میلیارد دارم. چ کاری دست بزنم؟ شاید از حرفه و جربزه حرف بزنید. ولی شما از کار و حرفه ای بگید بالاخره من میتون
  سید علیرضا هاشمی نکو
  سید علیرضا هاشمی نکو
  سلام خسته نباشید بنده ترم اخرکارشناسی ارشدحسابداری هستم دررابطه باانتخاب موضوع جدید پایان نامه مشکل دارم اگرامکان داره شمامرا راهنمایی کنیدکه موضوع جدید برای پایان نامه ازکجامیتونم پیداکنم.باتشکر
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  ba salam.man dar sherkati kar mikardam ke bime nashodam .tanha madrakam mohro emzae modire sherkat ke taeid karde man karmande sherkatamro daram.mitonam bara bazneshastegi eghdam konam,chon 20sal mish
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام روزتون بخیر دختری 26 ساله هستم که یک سال از ازدواجم میگذره.و فعلا در دوران عقد هستم.از شوهرم و خانوادش راضیم و شوهرم رو خیلی دوست دارم.ما زندگی عاشقانه ای رو شروع کردیم و شوهرم منو خیلی دوستم دا
  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو
  سلام در حال حاضر وام و تسهیلات به بخش های تولیدی و همچنین راه اندازی کارخونه های کوچیک چه جوره؟ و مبلغی که میدن با جزییاتو بگید . و بگید که کدوم بانکها بیشتر اهمیت میدن . دولتی یا خصوصی؟
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  سلام. اینده بازار رو چگونه میبینید؟ من اندک پولی به مبلغ چهارصد میلیون دارم‌. بزارم بانک و سود بگیرم. هرچند از بانک خسته شدم. یا دست بکار دیگه ای بزنم. راهکار بدید لطفا
  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی

آیین نامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها(تصویب نامه شماره: 210678/196514/2/63 )

نوع: قانون

موضوع:

شیوه های قیمت گذاری

منبع تهیه: http://asl44.mefa.ir
تصویب کننده:
تاریخ انتشار: 1387-12-20
تاریخ اعتبار از: تا:
توضیحات: آیین نامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها(تصویب نامه شماره: 210678/196514/2/63 )

تصویب نامه شماره: 210678/196514/2/63

شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل (44)قانون اساسی

 

 بسمه تعالی

"با صلوات بر محمد و آل محمد"

وزارت امور اقتصادی و دارایی –  هیات واگذاری

 

شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی در جلسه مورخ 27/11/1387 بنا به پیشنهاد هیات واگذاری و به استناد مفاد جزء (3) و تبصره (1) بند (الف) ماده (40) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی- مصوب سال 1387 مجلس شورای اسلامی- آیین نامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها و نحوه اعمال شیوه های مذکور در همین چارچوب را به شرح زیرتصویب نمود: 

((آیین نامه اجرایی شیوه های  قیمت گذاری بنگاه ها و نحوه اعمال شیوه های مذکور در همین چارچوب ))

 ماده 1-  در این آیین نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

1-      سهام قابل واگذاری : سهام مشمول واگذاری متعلق به دولت و یا شرکت های دولتی مشمول واگذاری.

2-   سهام با عرضه تدریجی : سهامی که به دفعات و به تدریج و نه به طور بلوکی از طریق بورس اوراق بهادار و یا بازارهای خارج از بورس عرضه می شود.

3-   سهام با عرضه یکجا و بلوکی : سهامی که به طور یکجا یا به دفعات و در اندازه حداقل پنج درصد تعدادکل سهام شرکت، از طریق بورس اوراق بهادار و یا بازارهای خارج از بورس عرضه می شود.

4-   سهام با عرضه از طریق مزایده یا مذاکره : سهامی که به طور یکجا و یا به دفعات و به صورت بلوکی از طریق مزایده یا مذاکره و بازار خارج از بورس اوراق بهادار برای فروش عرضه می شود.

5-   سهام دارای بازار فعال : سهامی که در بورس اوراق بهادار بر اساس قیمت های قابل اتکا و به شکل مستمر و متعارف داد و ستد می شود.

6-   سهام برای عرضه کشف قیمت: عرضه اولیه سهام در بازار بورس یا بازار خارج از بورس که تابع مقررات بازار بورس و اوراق بهادار خواهد بود.

7-   قیمت پایه: قیمتی که توسط کارشناس قیمت گذاری سهام با به کارگیری روش های مندرج در این آیین نامه، مشخص و پس از تصویب توسط هیأت واگذاری، مبنای تعیین قیمت نهایی واگذاری قرار می گیرد. در مورد سهام دارای بازار فعال، قیمت پایه معادل قیمت مندرج در تابلوی بورس اوراق بهادار و یا بازار خارج از بورس است.

8-      کارشناس قیمت گذاری سهام : شخص حقیقی یا حقوقی که تعیین قیمت پایه سهام قابل واگذاری را به عهده می گیرد.

9-   نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاری : معادل آخرین نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت دولتی در سال قیمت گذاری به اضافه درصدی بابت مخاطره سرمایه گذاری که با توجه به نوع صنعت از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار در هر سال اعلام می شود.

ماده 2- آن گروه از سهام قابل واگذاری که دارای بازار فعال است طبق روش مندرج در بند (الف) این ماده و بقیه سهام قابل واگذاری، طبق سایر روش های مندرج در این آیین نامه، حسب مورد قیمت گذاری می شود.

الف- روش بازار(استفاده از قیمت های بورس اوراق بهادار):

قیمت پایه و قیمت واگذاری در مورد سهام با عرضه تدریجی دارای بازار فعال برابر قیمت تابلوی بورس در زمان معامله سهام است.

حداقل قیمت پایه در مورد سهام دارای بازار فعال که به شکل بلوکی از طریق بورس اوراق بهادار عرضه می شود، قیمت تابلوی بورس در زمان معامله است. هیأت واگذاری می تواند به استناد گزارش سازمان خصوصی سازی مبلغی را به قیمت پایه بیافزاید و بدین ترتیب قیمت جدید پایه را مشخص نماید.

ب – روش سود آوری:

در این روش، قیمت سهام از حاصل تقسیم میانگین موزون سود تعدیل شده قبل از کسر مالیات تا سه سال آخر قبل از سال قیمت گذاری (بر اساس صورت های مالی حسابرسی شده شرکت با لحاظ کردن عوامل تعدیل کننده سود که در زیر توصیف شده است) بر نرخ بازده مورد انتظارسرمایه گذاری تعیین می شود، سپس این قیمت پس از لحاظ کردن عوامل مندرج در بند (2) تعدیل می شود.

تبصره 1- برای محاسبه میانگین موزون سود لازم است به ترتیب نسبت به سودهای تعدیل شده قبل از کسر مالیات، سال اول قبل از قیمت گذاری ضریب سه ، سال دوم قبل از قیمت گذاری ضریب دو و سال سوم قبل از قیمت گذاری ضریب یک در نظر گرفته شود و سپس مجموع این حاصل ضربها بر عدد 6 تقسیم شود.

تبصره 2- این روش تنها در مورد شرکت هایی کاربرد دارد که میانگین موزون سود سال های گذشته قبل از کسر مالیات آنها پس از لحاظ کردن عوامل تعدیل کننده سود، دست کم معادل پنج درصد ارزش جاری خالص دارایی های آنها (طبق بند ج این ماده) باشد.

تبصره 3- در شرکت هایی که طبق استانداردهای حسابداری لازم است صورتهای مالی تلفیقی تهیه شود، سود تلفیقی قبل از کسر مالیات تا سه سال آخر قبل از سال قیمت گذاری، مبنای محاسبه خواهد بود.

1- عوامل تعدیل کننده سود به شرح زیر است :

1-1- درآمدها و هزینه های استثنایی وغیر مترقبه طبق استانداردهای حسابداری.

2-1- کسری ذخایر مربوط به سه سال آخر مبنای تعیین سود طبق بندهای گزارش حسابرس و بازرس قانونی و رسیدگی کارشناس قیمت گذاری سهام.

1-2-1- چنانچه درگزارش حسابرس و بازرس قانونی به دلیل وجود محدودیت و یا ابهام برای کسر ذخایر مبلغ تعیین نشده باشد، لازم است کارشناس قیمت گذاری سهام برآوردی منطقی از کسر ذخایر ارایه و در محاسبات خود لحاظ کند. رویدادهای تعدیلی بعد از تاریخ ترازنامه و بعد از تاریخ گزارش حسابرس و بازرس قانونی و قبل از تاریخ صدور گزارش قیمت گذاری سهام باید در تعدیل سود سال مربوط لحاظ شود.

3-1- درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی که در روال عادی فعالیت های مستمر شرکت واقع نشده است نظیر سود و یا زیان ناشی از فروش دارایی های ثابت.

4-1- سایر عوامل تعدیل کننده بر اساس گزارش حسابرس و بازرس قانونی.

5-1- سود سالهای مورد نظر ماقبل سال قیمت گذاری (پس از لحاظ کردن تعدیلات بالا ) قبل از اینکه در محاسبه میانگین موزون سود مورد نظر منظور شوند، لازم است بر اساس تغییرات شاخص قیمت های عمده فروشی تعدیل شوند.

6-1- مزایا و محدودیت های دولتی یا غیر دولتی از قبیل وابستگی ها و مناسبات خاص تجاری، تعرفه های گمرکی، سیاست های خاص قیمت گذاری کالا و خدمات (ورودی و خروجی)، یارانه های دریافتی، عدم استفاده و بهره وری از عوامل تولید، استفاده از تسهیلات بانکی خاص(تکلیفی)، وجود بازار مطمئن و یا انحصاری و همچنین شمول قوانین و مقررات خاص دولتی که سود شرکت را تحت تأثیر قرار می دهند و در صورت واگذاری تداوم ندارند و یا تغییر خواهند کرد، توسط کارشناس قیمت گذاری برآورد و به عنوان عوامل تعدیل کننده در محاسبه سود لحاظ خواهند شد.

در صورتی که به هر دلیلی آثار عوامل مزبور قابل تقویم نباشد، ضروری است کارشناس قیمت گذاری سهام موارد  مذکور را با توضیحات لازم در گزارش کارشناسی افشاء نماید.

2- قیمت سهام پس از محاسبه به ترتیب بالا، با توجه به عوامل زیر تعدیل می شود:

1-2- دارایی های حاصل از افزایش سرمایه (اعم از نقد و غیر نقد)، غیر از افزایش سرمایه از محل مطالبات اشخاص و سهامداران در سال قیمت گذاری، به قیمت سهام افزوده می شود.

2-2- منابع توزیع شده در سال قیمت گذاری و یا سال قبل آن بین صاحبان سهام، از جمله سود سهام پرداخت شده، از قیمت سهام کسر می شود.

3-2- برای سال هایی که برگ های قطعی مالیات بر درآمد شرکت صادر نشده است، کسری ذخایر مالیاتی سال های مزبور و جرایم احتمالی طبق قانون مالیات های مستقیم توسط کارشناس قیمت گذاری سهام محاسبه و از قیمت سهام کسر می شود.

4-2- خالص ارزش بازیافتنی آن گروه از دارایی های ثابت مشهود و نامشهود که تا سه سال قبل از سال واگذاری بلااستفاده بوده و در اجرای عملیات و فرآیند سودآوری تأثیر نداشته است و همچنین ارزش بازیافتنی موجودی کالای ناباب به قیمت سهام افزوده می شود.

5-2- ارزش طرح های توسعه و تکمیل شامل طرح های نیمه تمام یا آماده بهره برداری که تا پایان سال قبل از واگذاری به مرحله بهره برداری نرسیده اند، حسب مورد و همراه با مفروضات و توجیهات لازم طبق یکی از روش های زیر محاسبه و به قیمت سهام اضافه  می شود:

1-    ارزش جایگزینی.

2-    ارزش خالص بازیافتنی.

3-     ارزش فعلی خالص جریان های نقدی آتی ناشی از اجرای طرح.

4-    بهای تمام شده طرح که طبق استانداردهای حسابداری تعیین شده است.

تبصره 1-  ارزش طرح های توسعه ای که کمتر از سی ماه از تاریخ بهره برداری آنها گذشته است (نسبت به پایان آخرین سال قبل از سال قیمت گذاری) به قیمت سهام اضافه می شود، مشروط بر آنکه بازده هر یک از آنها بر اساس نرخ بازدهی و مدت بهره برداری در هر یک از سال های قبل از سال واگذاری محاسبه و به عنوان عامل تعدیل کننده، از سود سال های مزبور کسر شود.

تبصره 2- آن بخش از طرح های تملک دارایی های سرمایه ای که از محل منابع بودجه عمومی دولت تأمین شده یا می شود شامل طرح های نیمه تمام یا آماده بهره برداری و کلیه اموال و دارایی های منقول و غیر منقول آن ها تا زمان بهره برداری و واگذاری، جزء طرح های توسعه ای شرکت مورد نظر محسوب نمی شوند.

6-2-  ارزش جاری سرمایه گذاری در سایر شرکت ها در صورتی که به کنترل و یا نفوذ قابل ملاحظه بر شرکت سرمایه پذیر منجر نشده باشد به قیمت سهام افزوده می شود و سود مربوط به این گونه سرمایه گذاری ها نیز به عنوان عامل تعدیل کننده، از سود شرکت کسر می شود.

7-2-  سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادار به قیمت سهام افزوده می شود.سود مربوط به این گونه سرمایه گذاری ها، از سود شرکت کسر می شود.

 

8-2- مبلغ مانده موجودی نقد، سپرده های سرمایه گذاری، اوراق مشارکت و سایر اموال و حقوق مالی مشابه که در سال قبل از سال قیمت گذاری از افزایش سرمایه و از محل آورده نقدی صاحبان سهام ایجاد شده اند و بر فرآیند سودآوری شرکت در سال مزبور اثر گذاشته اند و مبلغ این اثر آشکارا قابل اندازه گیری است، به قیمت سهام افزوده و اثر سودآوری آن به عنوان عامل تعدیل کننده از سود سال مزبور کسر می شود. درصورتی که دارایی های  مزبور بر سودآوری شرکت در سال قبل اثر نگذاشته باشد، تنها مبلغ آن به قیمت سهام اضافه می شود. چنانچه دارایی های مزبور بر سودآوری شرکت اثر کلی گذاشته باشد، اما این اثر به طور مشخص قابل اندازه گیری نباشد، نیاز به انجام تعدیل نیست، مگر آن که کارشناس به طور مستدل تعدیل به میزان مشخصی را ضروری تشخیص دهد.

9-2- برای دوره بین تاریخ پایان آخرین سال مالی و تاریخ قیمت گذاری سهام، سودی بر اساس حاصل ضرب نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت دولتی در قیمت محاسبه شده برای سهام شرکت پس از لحاظ کردن کلیه عوامل تعدیل کننده محاسبه و به قیمت سهام اضافه می شود.

ج- روش ارزش جاری خالص دارایی های شرکت:

ارزش جاری خالص دارایی های شرکت برابر است با ارزش جاری کلیه دارایی ها پس از کسر کلیه بدهی های شرکت که به شرح زیر تعیین می شود. در شرکت هایی که طبق استانداردهای حسابداری لازم است صورت های مالی تلفیقی تهیه شود، ارزش جاری خالص دارایی ها، طبق ترازنامه تلفیقی پایان آخرین سال قبل از سال قیمت گذاری تعیین می شود.

1-  ارزش جاری دارایی های ثابت شرکت هایی که نسبت به تداوم فعالیت آنها ابهام وجود دارد، بر اساس خالص ارزش بازیافتنی مبتنی بر فروش آنها توسط کارشناس قیمت گذاری سهام با استفاده از تخصص اشخاص ذیصلاح با اولویت کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می شود.

2-   ارزش جاری دارایی های ثابت شرکت هایی که دارای تداوم فعالیت هستند (اعم از سود ده و زیان ده)، براساس ارزش های جایگزینی مستهلک شده توسط کارشناس قیمت گذاری سهام با استفاده از تخصص اشخاص ذیصلاح با اولویت کارشناسان رسمی دادگستری تعیین می شود .

3-  ارزش جاری موجودی مواد اولیه براساس ارزش های جایگزینی، موجودی کالای در جریان ساخت براساس بهای تمام شده وکالای ساخته شده براساس خالص ارزش بازیافتنی تعیین می شود.

4-   ارزش جاری سرمایه گذاری هایی که مشمول تلفیق نشده اند، در صورتی که سهام شرکت سرمایه پذیر در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده و دارای بازار فعال باشد، براساس قیمت معامله شده در بورس محاسبه می شود و در مورد شرکت های غیربورسی و غیر فعال به شرح زیر محاسبه می شود:

1-4- اگر سرمایه گذاری مزبور حسب مورد به میزانی بین بیست درصد تا پنجاه درصد باشد (به نفوذ قابل ملاحظه بر شرکت سرمایه پذیر منجر شده باشد)، ارزش سرمایه گذاری به روش های مندرج در این آیین نامه و یا براساس ارزش ویژه تعیین می شود.

2-4- اگر سرمایه گذاری مزبور حسب مورد به میزانی بین پنج درصد تا بیست درصد باشد(به نفوذ قابل ملاحظه شرکت سرمایه گذار بر شرکت سرمایه پذیر منجر نشده باشد)، ارزش سرمایه گذاری درصورت امکان براساس بند(1-4) و درغیراین صورت، براساس اطلاعات موجود در بازار غیررسمی تعیین می شود.

3-4- اگر میزان سهام شرکت سرمایه گذار در شرکت سرمایه پذیر کمتر از پنج درصد باشد، ارزشسرمایه گذاری براساس ارزش دفتری خالص دارایی های شرکت سرمایه پذیر تعیین می شود.

5-  ارزش جاری دارایی ها و بدهی های پولی معادل ارزش دفتری آن ها طبق آخرین صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت است، چنانچه کارشناس قیمت گذاری سهام براساس اسناد و مدارک و شواهد به دست آمده از صحت ارزش این اقلام اطمینان نسبی حاصل نماید، نیازی به محاسبه مجدد ارزش جاری آنها نیست، در غیر این صورت کارشناس براساس رسیدگی هایی که انجام خواهد داد نسبت به تعیین مانده هر یک از اقلام اقدام و مابه التفاوت ارزش های دفتری و جاری را با توجه به موارد مندرج در بندهای زیر حسب مورد به ارزش های دفتری اضافه یا از آن کسر می نماید.

1-5- کسری ذخیره مطالبات مشکوک الوصول، ذخیره برای بدهی های ناشی از هزینه های تحقق یافته و جرایم مربوط براساس گزارش حسابرسی صورت های مالی محاسبه و به عنوان تعدیلات از اقلام فوق کسر یا به آن ها اضافه می شود. در صورتی که به دلیل وجود ابهام یا محدودیت در رسیدگی، تعیین مبالغ اقلام مزبور توسط حسابرس امکان پذیر نباشد، لازم است کارشناس قیمت گذاری نسبت به برآورد آن ها اقدام و مفروضات خود را افشاء نماید.

2-5- مبلغ ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان برای شرکت هایی که نسبت به تداوم فعالیت آنها ابهام وجود دارد براساس سه ماه جمع آخرین حقوق و مزایا به ازای هر سال خدمت آنان و برای شرکت های دارای تداوم فعالیت، مطابق رویه شرکت با رعایت مقررات مربوط تعیین می شود. برای نیروهای مازاد در شرکت هایی که تداوم فعالیت دارند نیز ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان براساس سه ماه جمع آخرین حقوق و مزایا به ازای هر سال خدمت احتساب خواهد شد.

6-  تاریخ تعیین قیمت سهام نباید بیش از شش ماه از تاریخ پایان آخرین سال مالی شرکت تفاوت داشته باشد، درغیراین صورت کارشناس قیمت گذاری سهام باید ارزش های جاری اقلام ترازنامه را بر اساس صورت های مالی میان دوره ای که مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است به ترتیب بندهای بالا تعیین و در گزارش ارزیابی منعکس کند.

تبصره 1- وقوع هرگونه رویداد عمده در دوره بین تاریخ پایان آخرین سال مالی و تاریخ قیمت گذاری سهام که اثر قابل توجهی بر دارایی ها و بدهی های شرکت گذاشته است باید مورد توجه کارشناس قرار گیرد و کلیه انتقالات یکطرفه (رویدادهای یک جانبه) نظیر توزیع سود نقدی سهام از محل اجزای متشکله حقوق صاحبان سهام و کمک های بلاعوض دریافتی یا اعطایی که طی دوره واقع شده است، حسب مورد، به قیمت سهام افزوده یا از آن کاسته می شود.

تبصره 2- در صورت عدم تهیه صورت های مالی میان دوره ای، در مورد شرکت های سودده، سود دوره بین تاریخ پایان آخرین سال مالی و تاریخ قیمت گذاری سهام با به کارگیری نرخ سود علی الحساب اوراق مشارکت نسبت به ارزش خالص دارایی ها و نیز در مورد شرکت های زیان ده معادل میانگین سود یا زیان سه سال آخر قبل از سال تعیین قیمت توسط کارشناس قیمت گذاری سهام محاسبه و تعدیل لازم صورت می گیرد.

د – تعیین قیمت سهام جزیی:

در شرایط خاص و درصورتی که برای تعیین قیمت سهام طبق روش های توصیف شده در بندهای (الف) تا (ج) بالا به دلیل جزیی بودن میزان یا ارزش سهام، اعمال روش های فوق فاقد توجیه اقتصادی باشد، قیمت پایه سهام به پیشنهاد سازمان خصوصی سازی و تصویب هیأت واگذاری براساس ارزش اسمی یا ارزش خالص دفتری دارایی ها(ارزش ویژه) و یا هر روش مناسب دیگر تعیین می شود.

هـ - ملاحظات خاص:

1-  کارشناس قیمت گذاری سهام باید با اتکا به دانش و مهارت خویش عواملی چون نوع تولید، فنآوری مورد استفاده، مدیریت، نیروی انسانی کارآمد، بازار داخلی و بین المللی محصولات، موقعیت شرکت در مقایسه با رقبای تجاری اعم از داخلی و خارجی، سهم تولیدات شرکت در بازار را در قیمت گذاری سهام لحاظ کند.

2-  چنانچه کارشناس قیمت گذاری سهام در نتیجه اعمال روش های مندرج در بندهای (ب) و (ج) بالا به نتایج کاملاً متفاوتی دست یابد یا تعیین قیمت سهام براساس روش سودآوری میسر نباشد، لازم است با استفاده از قضاوت حرفه ای خویش و با بکارگیری ابزارهای تحلیل مالی، نظیر نسبت های مالی  و روندها، قیمت های به دست آمده را تحلیل و در نهایت قیمت واحدی برای پایه سهام شرکت که معرف ارزش عادلانه شرکت باشد همراه با دلایل و تحلیل های مستند، مشخص و ارایه کند.

ماده 3 – تعدیل قیمت پایه:

 الف – قیمت پایه برای سهامی که از طریق مزایده عرضه می شود، قیمت کارشناسی مصوب هیأت واگذاری است و درصورتی که برای سهام عرضه شده خریداری به قیمت پایه سهام وجود نداشته باشد، هیأت واگذاری به استناد گزارش توجیهی سازمان خصوصی سازی و ملاحظات مندرج در گزارش کارشناس قیمت گذاری سهام برای مزایده های بعدی قیمت های پایین تری انتخاب و اعلام می کند.

ب – قیمت پایه در مورد سهامی که برای اولین بار از طریق بورس اوراق بهادار عرضه می شود، قیمت کارشناسی براساس روش بند (ب) ماده (2) این آیین نامه و در مورد سهام پذیرفته شده در بورس که دارای بازار فعال نیست، قیمت کارشناسی براساس قیمت مصوب هیأت واگذاری است، ولی برای کشف قیمت لازم است سهام مربوط برای مدت مناسب و تعداد کافی توسط کارگزاران متعدد معامله شود. درصورتی که قیمت کشف شده کمتر از قیمت پایه سهام باشد، قیمت کشف شده برای واگذاری معتبر خواهد بود. در مورد اینگونه سهام عرضه بلوکی در بورس اوراق بهادار تا کشف قیمت ممنوع است و پس از کشف قیمت مقررات جزء (2) بند (الف) ماده (2) مجرا خواهد بود.

ج- قیمت پایه برای سهامی که از طریق مذاکره به فروش می رسد، قیمت کارشناسی مصوب هیأت واگذاری است، ولی هیأت واگذاری به استناد گزارش توجیهی سازمان خصوصی سازی و براساس ملاحظات مندرج در گزارش کارشناسی قیمت گذاری سهام، دامنه مجاز کاهش یا افزایش قیمت سهام را تعیین می نماید.

ماده 4-

1-4- قیمت پایه سهامی که به صورت بلوکی عرضه می شود تا تاریخ تشکیل مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت به منظور تصویب صورت های مالی جدید و یا تغییر در سرمایه شرکت اعتبار دارد، مگر آنکه هیأت واگذاری مهلت کمتری را برای اعتبار آن تعیین کند.

2-4- ویژگی ها، شرایط و ضوابط انتخاب کارشناسان قیمت گذاری سهام با رعایت مقررات قانونی مربوط به پیشنهاد مدیر عامل سازمان خصوصی سازی به تصویب هیات عامل سازمان خواهد رسید.

3-4- دستورالعمل و چارچوب انجام کار و نحوه ارایه گزارش قیمت گذاری سهام قابل واگذاری توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی با رعایت مقررات این آیین نامه تهیه خواهد شد.

4-4- اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت هایی که سهام آنها قابل واگذاری است و دولت یا شرکت های دولتی حسب مورد برآنها کنترل و یا نفوذ قابل ملاحظه دارند، موظفند کلیه اطلاعات مورد نیاز کارشناس قیمت گذاری سهام را در اختیار وی قرار دهند و بدین ترتیب، ابهامات قیمت گذاری سهام را به حداقل برسانند. اعضای هیات مدیره و مدیرعامل اینگونه شرکت ها منفرداً و یا متضامناً حسب مورد مسئولیت ناشی از نارسایی در قیمت سهام به دلیل عدم اجرای این بند را به عهده خواهند داشت.

ماده 5 – پرداخت قیمت توسط خریداران با رعایت ترتیبات زیر انجام می گیرد:

الف – چنانچه سهام فروخته شده دارای بازار فعال باشد، پرداخت قیمت با توجه به ضوابط مورد عمل در بورس اوراق بهادار خواهد بود.

ب – چنانچه سهام از روش هایی غیر از روش بورس عرضه و فروخته شود، پرداخت قیمت براساس آیین نامه معاملات سازمان خصوصی سازی و با رعایت مفاد این آیین نامه خواهد بود.

ماده 6 –  قیمت گذاری و نحوه اعمال آن در مورد حقوق مالکانه دارایی های قابل فروش بنگاه های مورد واگذاری، اموال و سرقفلی، سهم الشرکه، حق تقدم ناشی از سهام یا سهم الشرکه قابل واگذاری بنگاه های دولتی و متعلق به دولت در کلیه مواردی که واگذاری بنگاه در قالب شرکت های سهامی عام یا خاص نباشد، صرف نظر از روش واگذاری آن ها، بر اساس مفاد مندرج در این آیین نامه خواهد بود. 

تبصره-  میزان مال الاجاره و حق الزحمه پیمان مدیریت در واگذاری به روش های اجاره و پیمان مدیریت مربوط به حق بهره برداری و مدیریت بنگاه ها در چارچوب دستورالعملی خواهد بود که توسط سازمان خصوصی سازی پیشنهاد و به تصویب هیات واگذاری می رسد.

ماده 7 – نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه به عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است. 

                                                                                                                                        سید شمس الدین حسینی

                                                                                                                          وزیر امور اقتصادی و دارایی و دبیر شوراارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1389/08/02
بروزرسانی:
1389/08/14
آخرین مشاهده:
1396/06/28

نظرات و پیشنهاداترازنامه در شبکه های اجتماعی
تمامی حقوق طراحی ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره رازنامه می باشد.
شرایط و مقررات استفاده از رازنامه . .