دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

نظر شما چیست
سیستم های یکپارچه مالی کدام شرکت را می پسندید.[ مشاهده نتایج | نظرسنجی ها ]

آراء: 1406 | نظرات: 0

پرسش ها و پاسخ ها
  با سلام در اظهار نامه سال 94 که امسال رسیدگی شده است به اشتباه پیش پرداخت اجاره دفتر در قسمت هزینه های اجاره وارد شده است با توجه به اینکه اظهارنامه سال 95 نیز بر همین مبنا ارسال شده است ممیز مالیات ب
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
  با عرض سلام و خسته نباشید من از خرداد ۹۴ در مدرسه ای مشغول به کار بوده ام که از دی تا خرداد همان سال را از مرخصی زایمان استفاده کردم و از تیر ۹۵ دوباره مشغول به کار شده ام . اکنون مدیر مدرسه میخواهد ر
  تقی بیات
  تقی بیات
  سلام، برخی از مشاوران ارشد مالیاتی اظهار می دارند قانونی وجود دارد که شرکتها می توانند در ابندای هر سال شماره فاکتورهای خود را از یک شروع کنند(با توجه به قانون ارزش افزوده که صدور فاکتور و شماره رایا
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام گاهی در زندگی نامزدی مشکلی بین دختر و پسر پیش امده و دختر از پسر زده میشود. به هر دلیلی که پسر به دختر اهمیتی نمیدهد این دوران نامزدی به زندگی زیر یک سفف ختم‌نمیشود . شما از طلاق و پیامد هایش
  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو
  سلام بازاری راکد ‌در جامعه حکفرماست. من‌تاجر نیستم. منتها با سرمایه ای که کمتر از یک‌میلیارد دارم. چ کاری دست بزنم؟ شاید از حرفه و جربزه حرف بزنید. ولی شما از کار و حرفه ای بگید بالاخره من میتون
  سید علیرضا هاشمی نکو
  سید علیرضا هاشمی نکو
  سلام خسته نباشید بنده ترم اخرکارشناسی ارشدحسابداری هستم دررابطه باانتخاب موضوع جدید پایان نامه مشکل دارم اگرامکان داره شمامرا راهنمایی کنیدکه موضوع جدید برای پایان نامه ازکجامیتونم پیداکنم.باتشکر
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  ba salam.man dar sherkati kar mikardam ke bime nashodam .tanha madrakam mohro emzae modire sherkat ke taeid karde man karmande sherkatamro daram.mitonam bara bazneshastegi eghdam konam,chon 20sal mish
  علیرضا سربی
  علیرضا سربی
  سلام روزتون بخیر دختری 26 ساله هستم که یک سال از ازدواجم میگذره.و فعلا در دوران عقد هستم.از شوهرم و خانوادش راضیم و شوهرم رو خیلی دوست دارم.ما زندگی عاشقانه ای رو شروع کردیم و شوهرم منو خیلی دوستم دا
  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو
  سلام در حال حاضر وام و تسهیلات به بخش های تولیدی و همچنین راه اندازی کارخونه های کوچیک چه جوره؟ و مبلغی که میدن با جزییاتو بگید . و بگید که کدوم بانکها بیشتر اهمیت میدن . دولتی یا خصوصی؟
  سید مهدی حجازی
  سید مهدی حجازی
  سلام. اینده بازار رو چگونه میبینید؟ من اندک پولی به مبلغ چهارصد میلیون دارم‌. بزارم بانک و سود بگیرم. هرچند از بانک خسته شدم. یا دست بکار دیگه ای بزنم. راهکار بدید لطفا
  حمید رضا تاج نسائی
  حمید رضا تاج نسائی

رییس سازمان بورس خبر داد:لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید

منبع: تاریخ:

1388-04-09

لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید تا پایان تابستان تصویب می‌شود

گروه بورس – رییس سازمان بورس از تصویب نهایی لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید تا پایان شهریورماه امسال در مجلس خبر داد.

«علی صالح آبادی» در گفت و گوهای جداگانه با «سنا» و «فارس» در مورد روند تصویب یک فوریت لایحه توضیحاتی را ارائه کرده است.

    وی در گفت و گویی با «سنا» گفت: لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، پس از تصویب در هیات دولت ، در ششم تیرماه 88 به مجلس ارسال و در جلسه علنی روز گذشته ، یک فوریت آن با حدود 80 درصد آرا تصویب شد. وی افزود : بعد از این کمیسیون اقتصادی و سایر کمیسیون های مربوطه مجلس شورای اسلامی باید جلساتی را تشکیل دهند تا پس از نهایی شدن لایحه، آن را برای رای گیری نهایی به صحن علنی مجلس ارسال کنند.

    دکتر صالح آبادی پیش بینی کرد که این لایحه تا پایان شهریورماه امسال به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی برسد.

    صندوق های سرمایه گذاری «حقوقی» می شوند

    دکتر صالح آبادی با اشاره به مهم ترین موارد مطرح شده در لایحه یاد شده تصریح کرد : یکی از موارد بسیار مهم لایحه، ایجاد شخصیت حقوقی برای صندوق های سرمایه گذاری اوراق بهادار ، صندوق های زمین و ساختمان و سایر صندوق هایی است که در آینده ایجاد می شوند.وی افزود: در این لایحه شخصیت حقوقی صندوق های سرمایه گذاری تعریف شده که بر این اساس، مشکل حقوقی این صندوق ها از جمله ثبت در نزد اداره ثبت و داشتن دفاتر پلمب شده، حل می شود.

    حل مشکل مالیاتی فرابورس

    دکتر صالح آبادی حل شدن مشکل مالیاتی بازار فرابورس را از دیگر موارد این لایحه دانست و گفت: مالیات بازار فرابورس مانند بورس اوراق بهادار در نقل و انتقال نیم در صد (5/0 درصد) در نظر گرفته شده است که در فروش سهام اعمال می شود و خرید مالیاتی نخواهد داشت.

    وی درباره معافیت مالیاتی بازار فرابورس نیز گفت : در مورد شرکت هایی که در بازار  پذیرفته شده اند طبق لایحه این معافیت ها نصف شرکت های پذیرفته شده در بورس است، یعنی شرکت های دولتی 5 درصد و شرکت های غیردولتی با 20 درصد سهام شناور آزاد 10 درصد معافیت مالیاتی دارند.

    دکتر صالح آبادی ادامه داد : در مورد شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، معافیت مالیاتی 10 درصد بوده و در خصوص شرکت های غیردولتی و آنهایی که 20 درصد سهام شناور آزاد در تاریخ مجمع دارند، این معافیت 2 برابر می شود؛ یعنی از 20 درصد معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.

    بورس کالاهم معاف می شود

    وی با اشاره به شرکت هایی که در بورس کالای ایران، کالاهای خود را عرضه می کنند، تصریح کرد : در صورتی که سهام این دسته از شرکت ها در بورس یا فرابورس پذیرفته نشده باشد، از معافیت های بورس اوراق بهادار بهره مند می شوند.

    مشتریان گواهی صندوق ها مالیات نمی دهند

    دکتر صالح آبادی درادامه با بیان اینکه بر اساس لایحه فوق کسانی که گواهی های سرمایه گذاری در صندوق ها را دریافت می کنند از پرداخت هرگونه مالیاتی معاف می شوند، تاکید کرد: صرفا صندوق ها در فروش اوراق بهادار خودشان که داخل خود صندوق صورت می گیرد ، مالیات پرداخت می کنند و افرادی که گواهی این صندوق ها را خرید و فروش می کنند، مالیاتی پرداخت نمی کنند. بدین معنا که مالیات مضاعف از معامله گران گواهی های سرمایه گذاری در صندوق ها اخذ نمی شود.

«صکوک» هم معافیت مالیاتی گرفت

    عضو شورای عالی بورس از معافیت مالیاتی صکوک بر اساس این لایحه خبر داد و افزود: اوراق بهادار مانند صکوک هم از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند و سودهایی را که در مورد اوراق صکوک پرداخت می شود، جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی ناشر اوراق به حساب می آید، یعنی از درآمد مشمول مالیات ناشر کسر می شود.

    حذف مالیات بر ارزش افزوده

    وی دیگر مورد لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید را در مورد معافیت مالیاتی سهام ایرانی عرضه شده در بازارهای مالی خارج دانست و گفت : اگر یک شرکت در یکی از بورس های خارج از کشور پذیرفته شده باشد و همزمان در بورس تهران هم حضور داشته باشد از مالیات بر درآمد حاصل از نقل و انتقال در ایران معاف می شود.

    دکتر صالح آبادی در ادامه اعلام کرد : پس از تصویب لایحه فوق در مجلس از کارمزدهای معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالادر بورس و بازارهای خارج از بورس هم مالیات بر ارزش افزوده اخذ نمی شود.

    تقویت تقاضا؛ هدف اصلی لایحه

    رییس سازمان بورس با اشاره به اهداف این لایحه گفت : با توجه به قانون اصل 44 و قوانین بودجه سنواتی، دیگر در بورس مشکل عرضه سهام وجود نخواهد داشت که هدف اصلی از این لایحه این است که بخش تقاضا را در بازار سرمایه تقویت کرده و نقدینگی جدیدی را وارد بورس کند که از طریق صندوق های سرمایه گذاری و با ساز و کاری که در این لایحه دیده شده است، این امر تسهیل خواهد شد.

    وی افزود : این لایحه با توجه به توسعه نهادهای مالی بازار سرمایه و توسعه طرف تقاضا در این بازار به حفظ و پایداری بورس کمک زیادی می کند.

    صالح آبادی اعلام کرد : این لایحه امکان طراحی ابزارهای مالی جدید از جمله اوراق بهادار شامل انواع صکوک را فراهم می سازد که بازار مالی کشور را از حالت تک محوری خارج می کند و ناشران مختلف اوراق بهادار می توانند با صدور انواع و اقسام اوراق بهادار اسلامی، علاوه بر سهام موجود از امکان تامین مالی بازار سرمایه برخوردار شوند. صالح آبادی اظهار داشت : در عین حال این لایحه می تواند با توسعه بازار فرابورس زمینه پذیرش انواع و اقسام اوراق بهادار را در این بازار فراهم کند و از سوی دیگر امکان پذیرش متقابل اوراق بهادار در بورس های خارجی با تصویب این لایحه به شکل مناسب تری فراهم می شود.

    در مجلس چه گذشت؟

    صالح آبادی در گفت و گوی دیگری با «فارس» با بیان اینکه برای دفاع از تصویب یک فوریت این لایحه در صحن مجلس توضیحاتی داده است، ادامه داد: در توضیحاتم دو موضوع را مطرح کردم؛ نخست اینکه این لایحه تا چه اندازه برای بازار سرمایه کشور مهم است و دوم اینکه چرا تصویب آن فوری است.

    سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بعد از ارائه توضیحات و سخنرانی یک موافق و یک مخالف ، یک فوریت لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی با 139 رای موافق ، 24 رای مخالف و 17 رای ممتنع به تصویب رسید.

    مذاکره با فوریت لایحه

«صالح آبادی» در برابر این سوال که با توجه تصویب یک فوریت این لایحه، ادامه فرآیند آن به چه صورتی است توضیح داد: این لایحه برای جمع بندی به کمیسیون اقتصادی و سایر کمیسیون های مجلس ارجاع می شود. بعد از بررسی و هر اصلاحی در کمیسیون اقتصادی مجلس، این لایحه مجددا به هیات رییسه مجلس ارائه می شود تا بدون نوبت در صحن علنی مجلس مطرح و تصویب شود.

    وی ادامه داد: با مذاکراتی که با برخی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به عمل آمده قرار شده این لایحه بلافاصله در دستور کار این کمیسیون گیرد و بعد از برگزاری چند جلسه با حضور نمایندگان سازمان بورس، اصول و کلیات آن نهایی و به صحن علنی مجلس ارجاع شود.

    رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار درباره زمان انجام این فرآیند نیز خاطر نشان کرد: با توجه به در پیش رو بودن تعطیلات تابستانی مجلس، به نظر می رسد لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی از سه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی و نهایی شود تا در اولین فرصت برای تصویب به صحن مجلس برده شود.

    باز هم فرابورس ...

    صالح آبادی در خصوص این پرسش که با توجه به اثر این لایحه در فعالیت های بازار فرابورس ، آیا آغاز به کار این بازار مشروط به تصویب لایحه توسعه ابزارها و نهادهای مالی خواهد بود یا خیر، پاسخ داد: خیر، چرا که مشکل مالیات نقل و انتقال سهام در بازار فرابورس توسط شورای عالی بورس حل شده که طبق آن معاملات سهام بازار فرابورس توسط شرکت بورس تایید خواهد شد.

    وی همچنین از بررسی عملکرد یک ساله پذیرش کالاها در بورس کالای ایران و تعهدات مربوطه و همچنین برگزاری نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در یکشنبه هفته آینده یا دو هفته آینده خبر داد.

    اشتباه در بخشی از لایحه

    گروه بورس – یکی از کارشناسان بازار بخشی از لایحه توسعه ابزارها و نمادهای مالی جدید را همراه با ایراد دانست. «یاسر کارگری» در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در ماده 143 که در متن لایحه 6ماده ای که در پایگاه اطلاع رسانی دولت قرار داده شده یک اشتباه به چشم می خورد که به نظر می رسد سهوی است.

    وی در توضیح بیشتر گفت: در بخشی از متن ماده 143، عبارت «بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی» جا افتاده است بنابراین متن ماده با این اصلاحیه به شکل زیر باید تغییر کند. «5درصد از مالیات بر درآمد شرکت هایی که سهام آنها برای معامله در بازارهای خارج از بورس داخلی یا خارجی پذیرفته می شوند از سال پذیرش تا سالی که از فهرست شرکت های پذیرفته شده در این بورس ها یا بازارها حذف نشده اند با تایید سازمان بورس و اوراق بهادار بخشوده می شود.»ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1388/04/10
بروزرسانی:
1388/12/08
آخرین مشاهده:
1396/07/01

نظرات و پیشنهاداترازنامه در شبکه های اجتماعی
تمامی حقوق طراحی ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره رازنامه می باشد.
شرایط و مقررات استفاده از رازنامه . .