دسته بندی اطلاعات

به گزارش خبرنگار پارلمانی:ارز تک نرخی شد

منبع: تاریخ:

1392-03-08

ارز تک نرخی شد


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه 92 از صبح روز یکشنبه 22 اردیبهشت ماه در جلسات علنی مجلس در دو نوبت صبح و بعد از ظهر آغاز شد و نهایتا در روز سه شنبه 7 خرداد پرونده بودجه در مجلس بسته شد و به شورای نگهبان رفت.

مجلس همه ساله با تصویب بودجه سالانه کل کشور دخل و خرج دولت را برای یکسال تعیین می کند؛ اگر چه گاهی هم مثل امسال بودجه به دلیل تاخیر در ارائه توسط دولت، عملا برای 9 ماه سال قابل اجراست.

دولتی بودن اقتصاد در ایران سبب می شود مصوبات مجلس در قالب لایحه بودجه در زندگی روزمره مردم هم تاثیرگذار باشد لذا مروری بر مهمترین مصوبات مجلس در لایحه بودجه 92 در این گزارش خالی از لطف نیست:

*آنچه در خلال بررسی بودجه و بندهای نفتی لایحه بودجه برای مردم حائز اهمیت است نرخ دلار در بودجه است. همه ساله در بودجه نرخ دلار حاصل از فروش نفت برای تعیین درآمد نفتی تعیین می شد که این نرخ سال گذشته 1226 تومان پیش بینی شد اما به دلیل افزایش قیمت دلار در بازار آزاد زمزمه هایی مطرح بود که نرخ دلار در بودجه 92، 2450 تومان یعنی به میزان نرخ مبادله ای پیش بینی شود. با این وجود مجلس بعد از سه بار رفت و برگشت بسته ارزی به کمیسیون تلفیق، شورای پول و اعتبار را به عنوان مسئول تعیین نرخ ارز مشخص کرد و وزیر اقتصاد را که تا پیش از این درباره نوسانات ارزی به مجلس پاسخگو نبود، موظف به ارائه گزارش ماهانه به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصادی کرد.

*بر اساس مصوبه مجلس به ازای مصرف هر متر مکعب گاز، 10 تومان به عنوان عوارض از مشترکین دریافت می‌شود.

*نمایندگان وزارت نفت را مکلف کردند نسبت به تامین اعتبار برق‌دار کردن حداقل 20 درصد از چاه‌های کشاورزی اقدام کند.

*بر اساس مصوبه مجلس در بند دیگری از لایحه بودجه 92، مقرر شد از معادل ریالی مازاد ارز حاصله از فروش و صادرات نفت معادل ریالی پنج میلیارد دلار برای تقویت بنیه دفاعی و معادل ریالی 400 میلیون دلار برای مدیریت و اجرای طرح‌های تحقیقاتی کلان ملی و معادل ریالی 100 میلیون دلار برای ارتباط صنعت و دانشگاه، تقویت و توسعه شبکه آزمایشگاه علمی ایران و حمایت از فناوری اختصاص ‌یابد.

* در مصوبه دیگری مقرر شد حداقل دو میلیارد دلار به صورت تسهیلات ارزی برای قطارهای شهری کلان‌شهرها و حمل و نقل عمومی شهری تخصیص یابد.

*با مصوبه مجلس در بند دیگری از لایحه بودجه پنج درصد از منابع صندوق توسعه ملی ناشی از اجرای بودجه سال 92 به صورت تسهیلات ارزی برای خرید هواپیما اختصاص می‌یابد.

*نمایندگان همچنین بانک مرکزی را مکلف کردند تسهیلاتی تا سقف 70 هزار میلیارد ریال برای خرید گندم اختصاص دهد.

براین اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شد که تسهیلات لازم را برای خرید گندم تولید داخلی تا سقف 70 هزار میلیارد ریال از محل منابع داخلی بانک‌ها قبل از شروع فصل برداشت در اختیار کارخانه‌های آرد و سیلوداران بخش خصوصی و شرکت‌های تعاونی روستایی قرار دهد.

*با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی 49 درصد سهام باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال به هواداران و 51 درصد به بخش خصوصی که اهلیت و قابلیت آنها به تایید وزارت ورزش و جوانان رسیده باشد، واگذار می‌شود.

نمایندگان در حکمی به دولت اجازه دادند سهام کلیه باشگاه‌های ورزشی دولتی و شبه دولتی که به نحوی از بودجه دولت استفاده می‌کنند را از طریق بورس به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کنند.

*نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین به دولت مجوز دادند تا سقف 6 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی واگذار کند.

*در مصوبه دیگری سقف معافیت مالیاتی به 833 هزار تومان در ماه افزایش یافت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه رسیدگی به بخش‌های درآمدی بودجه سقف معافیت مالیاتی را به 100 میلیون ریال در سال افزایش دادند.

بر این اساس حقوق ماهانه کارمندان و کارگران زیر 830 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شد.

*نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین مصوب کردند که در صورت پرداخت قبوض جریمه‌های راهنمایی تا پایان سال 90، جریمه دیرکرد آنها بخشیده خواهد شد.

بر‌این اساس مقرر شد حداکثر شش ماه پس از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، در صورت پرداخت و تسویه حساب قبوض جریمه‌های راهنمایی و رانندگی توسط مالکان خودرو، جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت آن تا پایان سال 90 بخشیده می‌شود.

*نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای مصوب کردند که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج کننده معادن سنگ آهن موظفند سهم دولت بابت حق انتفاع دارنده پروانه بهره‌برداری را پرداخت کنند.

بر این اساس حداقل 20 درصد از درآمد معادن صرف طرح‌های تملک داریی در استان‌های دارنده معدن شود.

*نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به جزییات به لایحه بودجه مصوب کردند که صد میلیارد تومان از درآمد سازمان بنادر و دریانوردی صرف توسعه سواحل جنوب و شمال شود.

*مجلس در مصوبه‌ای درآمد حاصل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها را در سال 92 ، 50 هزار میلیارد تومان تعیین کردند که بر این اساس قیمت حامل‌های انرژی 38 درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، پیش از این دولت در لایحه بودجه پیشنهادی خود درآمد هدفمندی یارانه‌ها را 120 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود اما کمیسیون تلفیق تنها 50 هزار میلیارد تومان آن را به تصویب رساند و امروز هم مجلس همین رقم را برای درآمد هدفمندی در سال 92 تعیین کرد.

همچنین مقرر شد از درآمد 50 هزار میلیارد تومان، 41 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی به مردم، 4000 میلیارد تومان برای بخش تولید و سهم دولت و 5000 میلیارد تومان برای حوزه سلامت هزینه شود. بر اساس این مصوبه میزان یارانه نقدی پرداختی به مردم تغییری نخواهد کرد.

*نمایندگان مجلس مصوب کردند که واحد‌های مسکونی با پرداخت 150 تومان گاز و برق‌شان را بیمه کنند.

بر اساس مصوبه مجلس وزارتخانه‌های نفت و نیرو مجازند هر دو ماه به ترتیب مبلغ 100 تومان و 50 تومان از هر واحد مسکونی شهری اخذ کنند و این مبلغ صرف بیمه خسارات مالی و جانی اعم از فوت و نقص عضو و جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از انفجار، آتش‌سوزی و مسمومیت مشترکین اعم از شهری و روستایی، گاز و برق می‌شود.

*نمایندگان مجلس بانک مرکزی را موظف کردند از طریق بانک‌های عامل در سال جاری به حداقل صد هزار نفر از جانبازان 20 درصد و بالاتر با رعایت اولویت وام مسکن پرداخت کنند.

*نمایندگان در مصوبه دیگری مقرر کردند که 200 میلیارد تومان تسهیلات به زندانیان نیازمند پرداخت شود.

*نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحصیل ایثارگران، حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز کشوری را رایگان کردند.

* مجلس در جریان رسیدگی به جزئیات بودجه 92، شرکت‌های دولتی را مکلف کردند یک تا سه درصد از اعتباراتشان را برای انجام امور پژوهشی هزینه کنند.

* مجلس همچنین در جریان بررسی بودجه محل تامین اعتبار بازنشستگی پیش ازموعد کارکنان دولت را از محل واگذاری اموال دولتی مشخص کردند و بر این اساس بازنشستگی پیش از موعد کارمندان مجددا از سر گرفته می شود.

*در مصوبه دیگری تعرفه‌های مربوط به صدور گذرنامه، کارت پایان خدمت و پلاک خودرو تعیین شد. بر این اساس تعرفه صدور هر برگ سند مالکیت حدنگاری (کاداستری) 30 هزار تومان، صدور، تعویض و تمدید هر جلد گذرنامه بیومتریک برای کلیه شرایط سنی، 75 هزار تومان، تعویض و تبدیل هر قلعه کارت پایان خدمت عادی به هوشمند 12 هزار تومان، واگذاری پلاک خودرو اعم از نو شماره، نقل و انتقال و تعویض پلاک 40 هزار تومان، تعیین شد.

به موجب مصوبه مجلس، تعرفه‌های رسیدگی به دعاوی حقوقی و کیفری شوراهای حل اختلاف به ترتیب از سه هزار تومان به 10 هزار تومان و از 500 تومان به پنج هزار تومان افزایش می‌یابد.

*نمایندگان حوزه‌های علمیه، مساجد، دارالقرآن‌ها، حسینیه‌ها و اماکن دینی اقلیت‌های دینی را از پرداخت حق انشعاب خدمات شهری معاف کردند.

*نمایندگان مجلس مصوب کردند بانک‌هایی که سود آنها بیش از نرخ سود تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار باشد جریمه می‌شوند.

بر این‌اساس، بانک‌های عامل مکلف هستند سود تسهیلات اعطایی را مطابق دستورالعمل شورای پول و اعتبار دریافت نمایند و اگر سود تسهیلات اعطایی بالاتر از نرخ سود تعیین شده توسط شورای پول و اعتبار باشد، دولت مکلف است مبلغ مازاد را به عنوان مالیات تشخیص داده و صددرصد آن را وصول نماید.

* نمایندگان مجلس در مصوبه‌ دیگری مقرر کردند که یک درصد به قیمت بلیط هواپیما و کشتی اضافه شود.

*نمایندگان همچنین به سازمان زندان‌ها اجازه دادند نسبت به جابجایی زندان‌ها از داخل شهرها اقدام کنند.

بر این اساس به سازمان‌ زندان‌ها اجازه داده می‌شود پس از تغییر کاربری نسبت به فروش زندان‌های قدیمی و اموال غیر منقول مازاد خود و یا واگذاری به پیمانکاران دولتی و یاغیر دولتی و شهرداری‌ها به قیمت کارشناسی جهت اجرا و تکمیل طرح‌های مصوب نیمه تمام، ‌تعمیر و تجهیز زندانها،‌ مراکز وابسته تجمیع و یا خرید زمین وساختمان‌های اداری و جابجایی زندان‌ها از داخل شهرها اقدام کند.

*بر اساس مصوبه دیگری وزارت نیرو موظف است علاوه بر دریافت بهای برق، به ازای هر کیلو وات ساعت برق فروخته شده، مبلغ 30 ریال به عنوان عوارض برق در قبوض مربوطه درج و مشترکین برق به استثنای مشترکین روستایی دریافت کند.

*نمایندگان مجلس از ابتدای سال 92، عوارض واردات خودرو را به ازای واردات هر دستگاه وسیله نقلیه سواری یک میلیون و 500 هزار ریال تا دو میلیون و 500 هزار ریال، وانت یک میلیون ریال، مینی‌بوس دو میلیون ریال، اتوبوس پنج میلیون ریال، کامیون پنج میلیون ریال و تریلر 10 میلیون ریال تعیین کردند.

* در ادامه رسیدگی به بودجه سازمان امور مالیاتی موظف شد در مقاطع سه ماهه از افزایش 15 درصدی قیمت نوشابه گازدار قندی وارداتی مالیات اخذ کند.

*نمایندگان مجلس همچنین تصویب کردند که قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی برای توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام 5 درصد افزایش قیمت پیدا کند.

* مجلس در مصوبه ‌ای مقرر کرند که نرخ آب بهای شهری به ازای هر متر مکعب فروش آب شرب برای تامین آب روستایی ده تومان افزایش پیدا کند.

*نمایندگان مجلس مصوب کردند که پالایشگاه‌هایی که خوراک خود را به قیمت 95 درصد فوب خلیج‌فارس خریداری می‌کنند از پرداخت سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی معاف می‌شوند.

*نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه 92 در صحن علنی مجلس، مقرر کردند که ارز برای کلیه مصارف تک‌نرخی شده و نرخ ارز حاصل از فروش نفت با قیمت تعیین شده توسط بانک مرکزی به فروش برسد.

*مجلس دولت را مکلف کرد که حداقل 50 درصد از سهام مادر تخصصی خلیج فارس و پتروشیمی‌ها را به خزانه کل کشور واریز کنند.

نمایندگان دولت را مکلف کردند که حداقل 50 درصد از سهام شرکت مادر تخصصی خلیج فارس و پتروشیمی را تا سقف 300 هزار میلیارد ریال را به صورت نقدی به فرورش رسانده و منابع اخذ شده را به خزانه کل کشور واریز کند.

* در مصوبه دیگری مالیات بر دخانیات به ازای هر نخ سیگار وارداتی 20 ریال تعیین شد. براساس این مصوبه دولت مکلف است در سال 92 علاوه بر هر گونه عوارض دریافتی برای واردات دخانیات به کشور به ازای هر نخ سیگار وارداتی مبلغ 20 ریال دریافت کند.

*نمایندگان مجلس با اتمام بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه 92 سقف منابع بودجه را بیش از 236 هزار میلیارد تومان تعیین کردند.

بر این اساس منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی بالغ بر 236 هزار و 48 میلیارد و 550 میلیون و 700 هزار تومان شامل منابع عمومی بالغ بر 210 هزار و 438 میلیارد و 173 میلیون و 500 هزار تومان و درآمدهای اختصاصی وزارتخانه ها و موسسات دولتی بالغ بر 25هزار و 610 میلیارد و 377 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شد.

*نمایندگان در ادامه رسیدگی به لایحه بودجه با اختصاص سامانه گرمایشی مدارس با اولویت مدارس روستاها به منظور استانداردسازی تا سقف 2000 میلیارد ریال موافقت کردند.

*همچنین مصوب شد که به ازای مصرف هر متر مکعب گاز طبیعی یک صد ریال از مشترکین دریافت و صرفا برای احداث تاسیسات و خطوط لوله گازرسانی به شهرها و روستاها با اولویت مناطق سردسیر، نفت‌خیز، گازخیز و استان‌های که برخورداری آنها از گاز کمتر از متوسط کشور است هزینه شود.

*نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سازمان‌های گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و سازمان توسعه صنعتی و معدنی ایران (ایمیدرو) برای سرمایه‌گذاری در مناطق محروم کشور تا سقف 49 درصد، مجوز دادند.

*نمایندگان در ادامه رسیدگی به بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اجازه دادند از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت در پروژه‌های فیبرنوری سرمایه‌گذاری کنند.

*مجلس در بند دیگری از لایحه بودجه اختصاص 37 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات ایثارگران و بازنشستگان را به تصویب رساند.

*با تصویب نمایندگان مجلس سرمایه صندوق‌های حمایت از بخش توسعه کشاورزی 3000 میلیارد ریال افزایش می‌یابد.

*نمایندگان در مصوبه‌ای به سازمان بهزیستی اجازه دادند تا سقف 20 میلیارد تومان برای تامین مسکن و ایجاد فرصت شغلی معلولان و مددجویان هزینه کند.

*نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای، دولت را مکلف کردند صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت فولاد را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتقل نمایند.

* با تصویب بند دیگری از لایحه بودجه، دولت ملزم به پرداخت حقوق و مزایای کارکنان قراردادی دانشگاه‌های سراسر کشور توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی شد.

*همچنین مصوب شد شرکت‌های مشمول اصل 44 قانون اساسی که واگذار شده و یا در حال واگذاری هستند و یا در فهرست واگذاری قرار گرفته یا می‌گیرند، موظفند برای ایثارگران شاغل قبل و بعد از واگذاری، از قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران تبعیت کنند.

*در مصوبه دیگری مقرر شد درآمد اماکن ورزشی اجاره داده شده صرفا برای ورزش همان شهرستان هزینه ‌شود و انتقال و هزینه آن در شهرستان دیگر ممنوع است.

همچنین وزارت ورزش و جوانان اجازه دارد تا اماکن ورزشی خود را در اختیار هیات‌های ورزشی قرار دهند.

*نمایندگان مجلس مصوب کردند که وزارت آموزش و پرورش بخشی از منابع حاصل از محل فروش اموال غیرمنقول خود را صرف هوشمندسازی مدارس کنند.

 ارسال محتوا به دوستان نظرات خود را در رازنامه ثبت کنید                به اشتراک گذاری محتوا در فیسبوک به اشتراک گذاری محتوا در گوگل پلاس به اشتراک گذاری محتوا در لینکدین به اشتراک گذاری محتوا در توی تر

مشخصات ثبت اطلاعات

مدیریت رازنامه

مدیریت رازنامه

تاریخ ثبت:
1392/03/08
بروزرسانی:
1392/03/08
آخرین مشاهده:
1397/08/23

نظرات و پیشنهادات


دریافت آخرین اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونیکی خود و یا دوستان خود همیشه از آخرین اطلاعات سایت آگاه شوید.

دریافت آخرین اطلاعات رازنامه

پرسش ها و پاسخ ها

  سلام. می خواستم اگر ممکنه در مورد نحوه سند زنده جریمه بیمه تامین اجتماعی راهنمایی بفرمایید که طبق چه کدینگی باید سند زد؟

  علیرضا سربی
  علیرضا سربی ( حسابداری ، حسابرسی ، قوانین کار ، تامین اجتماعی ، مالیات ها ، تجارت و بهای تمام شده )

  سلام بنده راهنمایی میخوام وام ودیعه مسکن میخوام میشه راهنمایی کنید ضامن ندارم اما میتونم چک یا سفته بدم از خود بعنوان ضمانت

  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی ( مشاور حوزه سرمایه گذاری بازار ساختمان و مسکن، مدل های تامین سرمایه،ایده پردازی و توسعه ایده )

  سلام من سال ۸۵ دیپلم انسانی گرفتم پیش دانشگاهی نخوندم و الان ۳۰سالمه سوالم اینه که میخوام برم رشته طراحی دوخت یا طراحی لباس در دانشگاه علمی کاربردی(لطفا داشتگاه های علمی کاربردی که این رشته هارو تدری

  شاهین احمدی
  شاهین احمدی ( حسابرسی، آموزش در بازار سرمایه، گواهینامه های بازار سرمایه، مشاوره تحصیلی )

  ایا منبع معتبری درخصوص برآورد حجم فرار مالیاتی در کشور وجود دارد؟

  رضا محمودی سفیدگر
  رضا محمودی سفیدگر ( حسابداری و امور بانکی و بورس )

  سلام بر استاد گرامی یک سوال راجع به خرید و فروش املاک داشتم . بنده در تاریخ 10/05/96 ملکی را به مبلغ 190میلیون تومان از آقای ...خریدم 180 میلیون تومان از ثمن معامله را پرداخت نمودم . ملک مسکونی و وی

  موسسه حقوقی و داوری نگاه عدالت نامدار
  موسسه حقوقی و داوری نگاه عدالت نامدار  ( دعاوی خانواده، ملکی، کیفری، حقوقی و انعقاد قراردادهای حقوقی و تجاری )

  سلام من سال۸۵ دیپلم انسانی گرفتم و پیش دانشگاهی نخوندم الان ۳۰سالمه هم به شدت ناامیدم از تحصیل به خاطر اینده شغلی در ارتباط باسنم و هم اینکه باتوجه به درنظر گرفتن رشته طراحی دوخت و رشته طراحی لباس هنو

  ناهید صباحی
  ناهید صباحی ( برنامه ریزی تحصیلی و آموزشی  )

  سلام از کجا بدونم رسالتم در دنیا چیه و فرق هدف و رسالت چیست و اینکه ایا ازمون هایی هستن که نشون بده کاملا و دقیقا به چی علاقه دارم؟ممنون

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  سلام پسربزرگم که کلاس یازدهم رشته حسابداریه از نظر رفتاری پرخاشگر، عصبی ، بد دهن ، وبی حوصله است نمیشه باهاش صحبت کرد هراز چند گاهی توی خونه بیشتربا مادرش دعوا میکنه ، مادر از فحاشی و بد دهنی او به

  فریبا داداشلو
  فریبا داداشلو ( علوم تربیتی )

  باسلام و احترام - همانطوریکه مستحضرید فاکتورهای فروش توسط واحد فروش که زیر مجموعه واحد بازرگانی است صادر و سپس جهت صدور صورتحساب و سند حسابداری به واحد مالی ارسال می گردد . مدیریت شرکت ما که شرک

  مهدی مقدسی
  مهدی مقدسی ( مشاوره مالی ،حسابداری و حسابرسی مالی و مالیاتی ،قانون مالیات های مستقیم. اکسل .قوانین بازار سرمایه، )

  سلام
  ۱۳۵ میلیون تومان نقد دارم در بخش مسکن سرمایه گذاری کنم بنظر شما یکساله چقدر بازدهی داره ؟؟
  دلار بخرم چی ؟؟

  سید مهدی منبتی
  سید مهدی منبتی ( مشاور حوزه سرمایه گذاری بازار ساختمان و مسکن، مدل های تامین سرمایه،ایده پردازی و توسعه ایده )