جستجو در پورتال

احتراماً به استناد ماده قانون تامین اجتماعی خواهشمند است درخصوص سئوالات ذیل راهنمائی لازم را مبذول فرمائید

مشاوره/ با سلام مادرم 7 سال سابقه ی تامین اجتماعی دارد و 13 سال سابقه ی خدمات درمانی اگر بخواهند با 20 سال بازنشست شوند آیا ممکن است بتوانند 13 سال سابقه ی خدمات درمانی را به 7 سال بیمه تامین اجتماعی منتقل کنند که با 20 سال بازنشست شوند؟


مشاوره/ با سلام و خسته نباشد خواهشمند است در صورت وجود بخشنامه وزارت دارائی و یا رای دیوان عدالت اداری در خصوص قابل قبول بودن هزینه مالی موسسات غیر بانکی غیر مجاز در سال 1387 و 1388 و یا ماده قانونی مرتبط برای اینجانب ارسال فرمائید با تشکر فراوان


  • پرسش و پاسخ با سلام و خسته نباشد خواهشمند است در صورت وجود بخشنامه وزارت دارائی و یا رای دیوان عدالت اداری در خصوص قابل قبول بودن هزینه مالی موسسات غیر بانکی غیر مجاز در سال 1387 و 1388 و یا ماده قانونی مرتبط برای اینجانب ارسال فرمائید با تشکر فراوان   ؟ با سلام وجود ندارد

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


به نظر بنده درب تامین اجتماعی باید تخته شه ویک پول زور می گیرند ضمن اینکه خدمتی در ش
  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر به نظر بنده درب تامین اجتماعی باید تخته شه ویک پول زور می گیرند ضمن اینکه خدمتی در شان سپرده گذار نیز ارائه نمی کنندشما اگر به کارگزاری ها ونمایندگی های ارائه بیمه عمر وسرمایه مراجعه کنید می بینید اگر همین پول تامین اجتماعی را به این موسسات بیمه سپرده بودید حداقل 4 برابر رقمی که تامین اجتماعی بعد از 30 سال قرار است پرداخت کند به شما برمی گرداند وتمامی مزایای تامین اجتماعی را غیر از یک دفترچه کزایی ارا

مشاوره/ اینجانب خانمی هستم که کارگر شرکتی میباشم با 21 سال سابقه و 40 سال سن - میخواهم تا دوسال دیگر با 42 سال سن بازنشسته شوم ولی اخیرا شرکتمان اضافه کاری مارا حذف نموده و این در حقوق بازنشستگی من تاثیر میگذارد و حقوق بازنشستگی من کم میشود. آیا من میتوانم بعدازظهرها در مغازه ایی کار کنم و حق بیمه پرداخت کنم تا حقوق بازنشستگی من کم نشود و به چه صورتی باید انجام دهم . باتشکر


  • توانید از کارگاه دیگری بیمه رد کنید و تنها لازم است مشخصات بیمه ای وشناسنامه ای شما در کارگاه دوم درج شود وبیمه مربو طه پرداخت گردد. حداقل سن بازنشستگی برای زنان در صورتیکه حداقل سابقه پرداخت حق بیمه مقرردر سن یاد شده را دارا باشندطبق تبصره یک ماده   76   -  45 سال است.(تبصره‌  4 ماده 76: زنان‌ کارگر با داشتن‌ (20) سال‌ سابقه‌ کار و (42)سال‌ سن‌ به‌ شرط‌ پرداخت‌ حق‌ بیمه‌ با (20) روز حقوق‌ می&zw
  • ه‌  4 ماده 76: زنان‌ کارگر با داشتن‌ (20) سال‌ سابقه‌ کار و (42)سال‌ سن‌ به‌ شرط‌ پرداخت‌ حق‌ بیمه‌ با (20) روز حقوق‌ می‌توانندبازنشسته‌ شوند..) بیمه شدگانی که به سن قانونی بازنشستگی ( 60 سال تمام برای مردان و 55 سال تمام برای زنان )می رسند ، در صورتیکه حداقل سابقه پرداخت حق بیمه مقرردر سن یاد شده را دارا باشند، میتوانند تقاضای بازنشستگی کنند. حداقل سابقه پرداخت حق بیمه تا تاریخ 14/7/81 ، ده سال تمام بود، پس ا
  • ابقه جهت بازنشستگی عادی در یک نگاه شرایط قانونی مرد زن نوع درخواست توضیحات حداقل سن  سابقه لازم حداقل سن 

اخبار/ خبر خوش برای مستمری‌بگیران


با اصلاح ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی مبنی بر پرداخت تنها‌ ۵۰‌ درصد مستمری ‌استحقاقی‌ به همسران مردان متوفی تحت پوشش این سازمان که فرزند تحت تکفلی ندارند، به زودی این دسته از زنان حقوق کامل و به عبارتی ۱۰۰ درصد حقوق همسران خود را دریافت می‌کنند.
  • به گزارش ایسنا:خبر خوش برای مستمری‌بگیران خبر خوش برای مستمری‌بگیران به گزارش ایسنا، بر اساس ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی، پس از فوت بیمه شده ۵۰ درصد از حقوق متوفی به همسر و ۵۰ درصد باقیمانده نیز به فرزندان او تعلق می‌گرفت، اما هنگامی که متوفی فرزندی نداشت، همسرش تنها۵۰ درصد حقوق متوفی را دریافت می‌کرد که با اصلاح این قسمت از قانون، ۱۰۰ درصد حقوق متوفی به همسرش تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال چنانچه فردی قبل از فوت ماهانه ۶۰۰
  • ، طبق ماده ۸۳ این صندوق، پس از مرگ وی و در صورت نداشتن فرزند تحت تکفل، به همسرش تنها نیمی از این مستمری (۳۰۰ هزار تومان) پرداخت می‌شد که همین امر بدلیل ایجاد مشکلالت مالی و ناتوانی در گذران زندگی، باعث نارضایتی مستمری بگیران شده بود که با اصلاح قانون از این پس امید می‌رود بخشی از مشکلات زنان مستمری‌بگیر رفع شود. محاسبه معوقات قابل پرداخت به مستمری‌بگیران از اول تیرماه ۹۰ علی اکبر خبازها ـ رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ـ در گفت‌وگو با
  • ـ در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید این مطلب گفت: طبق رای دیوان عدالت اداری، مقرر شده که مستمری همسران متوفی که پیش از این ۵۰ درصد حقوق همسران خود را دریافت می‌کردند، به طور کامل و ۱۰۰ درصد دریافت کنند. وی در ادامه تشریح کرد: ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی عنوان می‌کرد که پس از فوت بیمه شده ۵۰ درصد از حقوق متوفی به همسر و ۵۰ درصد باقیمانده نیز به فرزندان او تعلق می گیرد، اما هنگامی که متوفی فرزندی نداشته باشد، همسرش تنها۵۰ درصد حقوق متوفی را دریافت می‌کرد که با اصلاح این قانون ۱

توضیحات کاربران بر روی محتوا/


  • نظرات و پیشنهادات توضیحات کاربر ا ینجانب روی سخنم با سازمان تامین اجتماعی است آیا ای درست است کهمت 5 ماه است مطلبات پزشکان طرف قرار داد را به تعویق انداخته پزشکانی هستند که هم اکنون زیر خط فقر زندگی میکننداز سازمان تامین اجتماعی تقاضا دارم در مورد پرداخت مطالباط معوقه پزشکان اقدام لازم را بعمل آورند

مشاوره/ با سلام 47 سال سن دارم و 18 سال سابقه پرداخت بیمه به تامین اجتماعی و 26 ماه هم قبلا" از بیمه بیکاری استفاده کرده ام که جمعا 20 سال میشود . سوال: آیا هم اکنون میتوانم با بیست سال خدمت و بیست روز حقوق بازنشسته شود ؟؟ با تشکر


  • میشود . سوال: آیا هم اکنون میتوانم با بیست سال خدمت و بیست روز حقوق بازنشسته شود ؟؟ با تشکر  ؟ درود وقت خوش طبق ماده 76 قانون تامین اجتماعی شرایط بازنشستگی برای آقایان یکی از دو مورد زیر است 1- اگر سی سال تمامی کار کرده باشد و سن وی 50 سال تمام باشد 2- اگر سن وی به شصت سال تمام رسیده باشد و حداقل 10 سال سابقه بیمه داشته باشد قانون بازنشستگی پیش از موع
  • 50 سال تمام باشد 2- اگر سن وی به شصت سال تمام رسیده باشد و حداقل 10 سال سابقه بیمه داشته باشد قانون بازنشستگی پیش از موعد برای کارکنان دولت بوده که بر اساس بخشنامه 1000/91/11543 اقدام می‌گردد  در نهایت شما می‌توانید درخواستتان را به اخرین شعبه‌ای که برای شما بیمه رد شده است ارسال فرمایید تا پرونده شما بررسی و نتیجه به شما اعلام گردد
  • طبقه بندی اطلاعات

توضیحات کاربران بر روی محتوا/ توضیحات کاربر


تصویب‌نامه درخصوص تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی برای انجام کار معین یا مشخص 13
  • 42450هـ تصویب‌نامه درخصوص تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی برای انجام کار معین یا مشخص معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور هیئت وزیران در جلسه مورخ 6/2/1388 بنا به پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود: 1ـ تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی که برای انجام کار معین یا مشخص در سال1387 براساس مقررات مربوط منعقد گردیده است بلامانع است. 2ـ دستگاه‌های اجرایی مجازند با رعایت ت
  • ل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمود: 1ـ تمدید قرارداد با اشخاص حقیقی که برای انجام کار معین یا مشخص در سال1387 براساس مقررات مربوط منعقد گردیده است بلامانع است. 2ـ دستگاه‌های اجرایی مجازند با رعایت تبصره ذیل ماده (32) قانون مدیریت خدمات کشوری و در چارچوب اعتبارات مصوب مبادرت به عقد قرارداد انجام کار معین یا مشخص نمایند.

مشاوره/ سلام .. خسته نباشید.. در مورد قانون کار نیرو های شیفتی در شاغل در سازمان زندان ها میخام بدون .. یعنی نحوه خدمت و ساعت خدمت و اضافه کار و مرخصی و غیره... ممنون میشم راهنمایی کنید.. آخه کلی گشتم یه قانون درستی پیدا نکردم ... همش مال تامین اجتماعی هستش ... استخدام پیمانی هستش دوستم... ولی بیمه تامین اجتماعی هستش... تورو خدا کمک کنید... یا یه کتاب خوب در مورد قانون کار معرفی کنید...


  • پرسش و پاسخ سلام .. خسته نباشید.. در مورد قانون کار نیرو های شیفتی در شاغل در سازمان زندان ها میخام بدون .. یعنی نحوه خدمت و ساعت خدمت و اضافه کار و مرخصی و غیره... ممنون میشم راهنمایی کنید.. آخه کلی گشتم یه قانون درستی پیدا نکردم ... همش مال تامین اجتماعی هستش ... استخدام پیمانی هستش دوستم... ولی بیمه تامین
  • شیفتی در شاغل در سازمان زندان ها میخام بدون .. یعنی نحوه خدمت و ساعت خدمت و اضافه کار و مرخصی و غیره... ممنون میشم راهنمایی کنید.. آخه کلی گشتم یه قانون درستی پیدا نکردم ... همش مال تامین اجتماعی هستش ... استخدام پیمانی هستش دوستم... ولی بیمه تامین اجتماعی هستش... تورو خدا کمک کنید... یا یه کتاب خوب در مورد قانون کار معرفی کنید...  ؟ درود روی سایت وزارت کار می&zwn
  • ی کنید...  ؟ درود روی سایت وزارت کار می‌توانید قانون کار را دانلود فرمایید سازمان زندانها زیر نظر قوه قضاییه است و ممکن است برخی قوانین نسبت به بخشنامه‌های داخلی متفاوت باشد
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ باسلام کارگری با وضعیت استخدام رسمی 10 ماه از مرخصی استعلاجی استفاده نموده است آیا نامبرده میتواند همچنان از مرخصی استعلاجی استفاده کند یا خیر؟ اگر میتواند وضعیت مرخصی استحقاقی وی بهچه صورتی است آیا به غیر از 9 روز میتواند از کارفرما بابت مرخصی استحقاقی طلبکار باشد ؟


  • فاده کند یا خیر؟ اگر میتواند وضعیت مرخصی استحقاقی وی بهچه صورتی است آیا به غیر از 9 روز میتواند از کارفرما بابت مرخصی استحقاقی طلبکار باشد ؟  ؟   با سلام  از آنجا که مطابق ماده 74 قانون کار مدت مرخصی استعلاجی با تایید سازمان تامین اجتماعی جزء سوابق کار و بازنشستگی کارگران محسوب خواهد شد لذا کارگر در ایام مذکور نیز مشمول برخورداری از مرخصی استحقاقی موضوع ماده 64 قانون مرقوم خواهد بود ولی از آنجا که بر اساس ماده 66 این ق
  • لذا کارگر در ایام مذکور نیز مشمول برخورداری از مرخصی استحقاقی موضوع ماده 64 قانون مرقوم خواهد بود ولی از آنجا که بر اساس ماده 66 این قانون کارگر نمی تواند بیش از 9 روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره نماید، در مورد کارگرانی که تمام طول سال را در مرخصی استعلاجی بوده و نتوانند از مرخصی سالانه خود استفاده نمایند تنها 9 روز از مرخصی آن سال به حساب ذخیره مرخصی آنان منظور می شود.   با تشکر
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>