جستجو در پورتال

کارگزاری بازار سهام

دریافت و بارگزاری فایل/ محاسبه و تحلیل ضریب بتای 25 صنعت برتر بورس


با توجه به ریزش قیمتی سهام در بازار سرمایه و رسیدن شاخص کل بورس به کمترین مقدار 16 ماه اخیر در اوایل بهمن ماه امسال، حال بسیاری از تحلیلگران بنیادی و تکنیکال بر این باورند که شاخص بورس به کف خود رسیده است و در تاریخ اول بهمن که مقدار 65.028 واحد را به ثبت رساند، شاید دیگر نزولی به کمتر از این عدد نداشته باشیم (صرف نظر از ریزش احتمالی بعد از بازگشایی نماد پالایشگاه­ها). در صورت عدم رخداد نابه­هنگام سیاسی و اقتصادی خاصی در کشور، اگر باز هم بازار روند نزولی را در پیش گیرد ولی احتمال ریزش شدید که تفاوت محسوسی در قیمت­ سهام با قیمت فعلی حاصل گردد از نظر تحلیلی بسیار کم است.

بنابراین اگر فرض کنیم شاخص بورس که نشان دهنده وضعیت کلی بازار است در مدار صعود قرار گیرد حال وقت آن است که از نظر تئوری و علمی محاسبه نماییم سرمایه­ گذاری در کدام صنایع در این شرایط می­تواند بازده خوبی به ارمغان آورد. بازده خوب به این معنی که بالاتر از بازده متوسط بازار (بازده شاخص) باشد.

یعنی کسانی که اکنون می­خواهند وارد بازار شوند و نقدینگی خود را تبدیل به سهام نمایند در سهام کدامین گروه­های صنعت سرمایه­گذاری نمایند. و یا کسانی که سهام دارند بدانند تبدیل سهم خود به سهام کدام صنعت زودتر می­تواند زیانی که در این مدت دیده­اند را جبران نماید.

جواب سوالات فوق در ضریب بتا می ­باشد. ضریب بتای شاخص یک صنعت نشان می­دهد که در صورت رشد یا نزول شاخص کل، شاخص یک صنعت چه نسبتی با میزان رشد شاخص کل خواهد داشت. مثلاً اگر ضریب بتای شاخص یک صنعت 3/1 باشد یعنی تجربه تاریخی نشان داده است در صورت رشد شاخص کل بورس در یک بازه زمانی قابل استناد شاخص آن صنعت می­تواند به میزان 30 درصد بیشتر رشد نماید. یا همچنین ضریب بتای مثلاً 8/0 نشان دهنده این امر است که میزان رشد شاخص آن صنعت 20 درصد کمتر از شاخص کل بورس خواهد بود. همچنین این امر در زمان نزول نماگر کل بورس نیز صادق می­باشد، یعنی ضریب بتای بالای 1 حاکی از نزولی بیشتر از نزول متوسط بازار است.

ضریب بتای منفی هم حاکی از روندی بر خلاف جریان کلی بازار می­باشد.

بنابراین بر آن شدیم که ضریب بتای شاخص صنایع را محاسبه نماییم که در این محاسبات عدد شاخص کل را برای 5 سال از دی ماه سال 1388 تا دی ماه سال جاری به صورت ماهانه در نظر گرفتیم و پس از محاسبه بازده شاخص هر صنعت و شاخص کل به محاسبه واریانس بازدهی شاخص بورس و کواریانس بازدهی بین دو شاخص پرداختیم و طبق فرمول علمی ضریب بتا محاسبات لازم را انجام دادیم.

در اصل این فرمول اشتباهی وجود ندارد و اگر هم اشتباهی باشد مربوط به محاسبات شاخص کل بورس و شاخص صنایع است که از سوی شرکت بورس انجام می­شود و کارشناسان مختلف نظرات مختلفی بر نوع محاسبه آن دارند.

در جدول زیر 25 صنعت مهم بازار آورده شده است و به ترتیب نزولی ضریب بتا، صنایع را در جدول مشاهده می­نمایید.

با توجه به جدول زیر 5 صنعت فنی و مهندسی، سنگ آهنی، خودرو، چند رشته­ای صنعتی و فلزات اساسی از آن جهت که ضریب بتای بزرگتر از یک دارند پر ریسک­تر برای سرمایه­گذاری هستند اما با توجه به این فرض که شاخص کل بورس به کف خود رسیده است می­توان گفت سرمایه­گذاری در این صنایع با مثبت شدن روند کلی بورس می­تواند بازده بهتری به ارمغان آورد.

البته در نظر داشته باشید صنعت فنی و مهندسی شامل دو سهم "رمپنا" و "رتکو" است که مپنا وزن سنگین­تری دارد.

صنعت برقی هم در بین این صنایع تنها صنعتی بود که ضریب بتای منفی داشت یعنی تجربه تاریخی اثبات کرده که این صنعت حرکتی بر خلاف دماسنج بازار سرمایه و کلیت بازار دارد.

همچنین در نظر داشته باشید هر چقدر ضریب بتا پایینتر باشد یعنی میزان همبستگی حرکتی سهام آن صنعت با شاخص کل بورس کمتر است.

 

مازیار فتحی فریده جلائیان                                 

کارشناسان ارشد مهندسی مالی و تحلیلگران کارگزاری راهنمای سرمایه­گذاران

مشخصات کاربر/ کارگزاری بورسیران (سهامی خاص)


کارگزاری بورسیران (سهامی خاص)
 • کارگزاری بورسیران (سهامی خاص)

مشخصات کاربر/ کارگزاری بانک ملی ایران


کارگزاری بانک ملی ایران
 • کارگزاری بانک ملی ایران

مشخصات کاربر/ بانک ملت (کارگزاری بورس)


بانک ملت (کارگزاری بورس)
 • بانک ملت (کارگزاری بورس)

مشخصات کاربر/ بانک سپه (کارگزاری بورس)


بانک سپه (کارگزاری بورس)
 • بانک سپه (کارگزاری بورس)

مشخصات کاربر/ کارگزاری سرمایه و دانش


کارگزاری سرمایه و دانش
 • کارگزاری سرمایه و دانش

مشخصات کاربر/ کارگزاری بیمه همیار


کارگزاری بیمه همیار
 • کارگزاری بیمه همیار

مشخصات کاربر/ کارگزاری رسمی بیمه


کارگزاری رسمی بیمه
 • کارگزاری رسمی بیمه

اخبار/ تمرکز سرمایه‌گذاران بر چند بازار متنوع


گروه بورس- محبوبه مغانی: در همایش استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در سال 91 که روز پنج‌شنبه چهارم خردادماه 91 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده بود، حسین خزلی خرازی، مدیرعامل کارگزاری تات شرایط دادوستد سهام برای معامله‌گران روزانه را در کنار سرمایه‌گذاری برای غیرحرفه‌ای‌ها تشریح و منابع اطلاعاتی و نرم‌افزارهای مرتبط با سرمایه‌گذاری را معرفی کرد.
 • تیترهای مهم اقتصادی و سیاسی صبح و آخرین اخبار مهم سیاسی و اقتصادی حدفاصل شب گذشته تا صبح را بررسی کنند. ضمن آنکه سفارش‌های خرید و فروش و صف‌های خرید و فروش در سایت TSETMC یا سایت‌های اطلاع‌رسانی بورس را نیز کنترل کنند. مدیرعامل کارگزاری تات ادامه داد: معامله‌گران روزانه بین ساعت‌های 9 الی 13 (در ساعت‌های حدفاصل بازار) ضمن مطالعه پیام‌های ناظر بازار باید با کنترل هرچند لحظه یک بار بازار به اصلاح سفارش‌های خود و حذف و اضافه کردن سفارش‌های جدید بپ
 • ی تحولات سیاسی و اقتصادی مهم جهان و ایران در تمامی لحظات گفت: به معامله‌گران روزانه توصیه می‌کنم که به نرم‌افزارهای اطلاع‌رسانی بورس آشنایی و تسلط داشته باشند. خرازی در تحلیل خود از سهام بانک‌ها و موسسات مالی و ناملایمات در بازار سال 91 گفت: با توجه به نرخ رشد تسهیلات و افزایش هزینه‌ سپرده‌ بانکی، این گروه از صنایع از حاشیه سود مناسبی از محل فعالیت‌های عملیاتی خود برخوردار نخواهند بود، مگر بانک‌هایی مانند پاسارگاد و اقتصاد نوین که طی سال‌های گذش
 • مسکن نیز پیش‌بینی کرد: با توجه به آنکه همواره افزایش قیمت مسکن با تاخیر فاز نسبت به افزایش هزینه‌های تولید روبه‌رو بوده است، در سال جاری انتظار رشد بازار مسکن بیش از تورم وجود دارد. وی ادامه داد: در حالی شاخص‌های بین‌المللی سهام به سطوح قابل جبران 2001 رسیده که اقتصاد جهان با چالش‌های بسیاری روبه‌رو بوده است. به طوری که نرخ‌های روز اقتصاد جهانی به خصوص در کشورهای اروپا کمتر از انتظار و نزدیک به صفر است. به گفته وی، از ارزش 127 میلیارد تومانی بورس تهران،

مقالات/ روشهای محاسبه بازده سهامداران


بازده یا پاداش سرمایه‌گذاری، شامل سود سالانه و افزایش ( کاهش ) ارزش سهام است. این بازده معمولاً بصورت درصد و نرخ نشان داده می‌شود. چند روش برای محاسبه بازده پیشنهاد شده است که عبارتند از:
 • قیمت : براساس این روش بازده سهامدار برای یک دوره معین به شرح زیر محاسبه می شود: معادله10-2 Ke: بازده هر سهم E: سود سالیانه سهم P: قیمت خرید سهم ( ارزش بازار ) از آنجائیکه این روش، تغییرات قیمت سهام را مد نظر قرار نمی دهد کمتر از سوی سرمایه گذاران مورد استقبال قرار گرفته است. 2-24-2 روش پیش بینی سود نقدی: در این روش فرض می شود سهامدار، سهم خود را تا دوره بی نهایت نگهداری می کند بنابراین عای
 • ائیکه این روش، تغییرات قیمت سهام را مد نظر قرار نمی دهد کمتر از سوی سرمایه گذاران مورد استقبال قرار گرفته است. 2-24-2 روش پیش بینی سود نقدی: در این روش فرض می شود سهامدار، سهم خود را تا دوره بی نهایت نگهداری می کند بنابراین عایدی تغییرات قیمت سهام هیچگاه شامل سهامدار نمی شود همچنین سود سهمی یا سهام حاصل از افزایش سرمایه به دلیل عدم احتمال فروش در آیندة قابل پیش بینی، به فروش نخواهد رفت. بنابراین تنها منفعتی که از خرید و نگهداری سهام عاید سهامدار می شود همان سود نقدی است. جهت محاسبه باز
 • دار نمی شود همچنین سود سهمی یا سهام حاصل از افزایش سرمایه به دلیل عدم احتمال فروش در آیندة قابل پیش بینی، به فروش نخواهد رفت. بنابراین تنها منفعتی که از خرید و نگهداری سهام عاید سهامدار می شود همان سود نقدی است. جهت محاسبه بازده دوره ها باید قیمت بازار ( خرید ) سهم را در اختیار داشت و ارزش هر سهم مانند هر سرمایه گذاری دیگری برابر است با مجموعه ارزش فعلی سودهای دریافتی آتی آن. معادله11-2 Ke: نرخ بازده مورد استفاده سهامدارا
 • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>