جستجو در پورتال

جداول حقوق طبق قانون کار

مشاوره/ با سلام من از سال گذشته حقوق معوقه طلب دارم. بر اساس قانون کار آیا شرکت کارفرما بایستی آن را بر اساس پایه حقوق سال جدید، به بنده پرداخت نماید؟


با سلام من از سال گذشته حقوق معوقه طلب دارم. بر اساس قانون کار آیا شرکت کارفرما بایستی آن را بر اساس پایه حقوق سال جدید، به بنده پرداخت نماید؟

توضیحات کاربران بر روی محتوا/


  • توضیحات کاربر ماده 24 قانون کار: درصورت خاتمه قرارداد کار، کار معین یامدت موقت، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد، یکسال یا بیشتر، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه، اعم از متوالی یا متناوب براساس آخرین حقوق مبلغی معادل یکماه حقوق به عنوان مزایای پایان کار به وی پرداخت ماید..

مشاوره/ باسلام خسته نباشید و تشکر از اینگه شرایطی بوجود آورده اید که براحتی میتوان از توانائیهای اساتید محترم استفاده نمود .خواهشمند است فرمول نحوه محاسبه ماموریت کارکنان شاغلین نظام هماهنگ و قانون کار توضیح دهید


  • فوق العاده نباید کمتر از مزد ثابت یا مزد مبنای روزانه کارگران باشد . همچنین کارفرما مکلف است وسیله یاهزینه رفت و برگشت آنها را تامین نماید .ضمن اینکه در نظام قانون خدمات مدیریت کشوری با تشخیص رئیس دستگاه اجرایی تعیین می گردد ودر نظام هماهنگ درصدی از حقوق پایه(حقوق ومزایای مبنا ویا حقوق وفوق العاده های مشمول کسور بیمه ای)ضمن در نظر گرفتن مفاد آیین‎نامه فوق العاده روزانه موضوع بند (ث) ماده 39 قانون استخدام کشوری می باشد 25/5/88

مشاوره/ با سلام با توجه به کدام ماده قانون مالیات به حق اولاد کارگران مشمول قانون کار مالیات تعلق می گیرد؟


  • ران مشمول قانون کار مالیات تعلق می گیرد؟  ؟ با سلام در قانون موارد معافیت به صراحت ذکر می شود.اگر در قانون مواردی به صراحت جزو موارد معاف ذکر نشود یعنی مالیات دارد.بنابراین وقتی شما به معافیت های بخش حقوق مالیاتهای مستقیم مراجعه می کنید چیزی به عنوان معافیت حق اولاد ذکر نشده است بنابرابن نتیجه این می شود که مالیات دارد.اما در خصوص دولتی ها بخشنامه ای وجود دارد که عائله مندی(نه حق اولاد) معاف از مالیات است.

مشاوره/ با سلام من لیسانس هستم و در دفتر بیمه مشغول به کارم طبق توافق صورت گرفته قرار شد کارفرماازآخر خرداد 91 مرا بیمه تامین اجتماعی کند خواستم بدانم مبلغ حق بیمه با توجه به حقوق پایه لیسانس در سال جدید چقدر می شود؟؟و مبلغ حقوق پایه لیسانس چقدر است؟؟


با سلام من لیسانس هستم و در دفتر بیمه مشغول به کارم طبق توافق صورت گرفته قرار شد کارفرماازآخر خرداد 91 مرا بیمه تامین اجتماعی کند خواستم بدانم مبلغ حق بیمه با توجه به حقوق پایه لیسانس در سال جدید چقدر می شود؟؟و مبلغ حقوق پایه لیسانس چقدر است؟؟
  • پرسش و پاسخ با سلام من لیسانس هستم و در دفتر بیمه مشغول به کارم طبق توافق صورت گرفته قرار شد کارفرماازآخر خرداد 91 مرا بیمه تامین اجتماعی کند خواستم بدانم مبلغ حق بیمه با توجه به حقوق پایه لیسانس در سال جدید چقدر می شود؟؟و مبلغ حقوق پایه لیسانس چقدر است؟؟  ؟ باسلام متقابل بعرضتان برسانم در قانون کار کلیشه خاصی جهت تعیین حقوق دیپلم ولیسانس و.... وجود ندارد بخصوص در شرکتهاییکه طرح طبقه بندی مشاغل ندار
  • د؟؟و مبلغ حقوق پایه لیسانس چقدر است؟؟  ؟ باسلام متقابل بعرضتان برسانم در قانون کار کلیشه خاصی جهت تعیین حقوق دیپلم ولیسانس و.... وجود ندارد بخصوص در شرکتهاییکه طرح طبقه بندی مشاغل ندارند . ولی طبق قانون کار وحداقل دستمزد میتوانند بر سرحقوق باتوجه به سوابق و تجارب و.... توافق نموده و همان میزان حقوق پرداخت گردد . امسال ماهیانه حدود 390 هزارتومان که تا 7 درصد نیز به سایر سطوح دستمزدی میتوانند اضافه نمایند بشرط انکه دریافتی کمتراز حداقل دستمز
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با عرض سلام و خسته نباشید بنده مدت 19 ماه است که در قسمت اداری یک شرکت خصوصی مشغولم.حقوقم 450000تومان است که کارفرما آخر هرماه دو تا فیش حقوقی را از من امضا میگیرد که یکی حقوق واقعیه که بهم میده و دیگری طبق حقوق قانون کار هستش. در ابتدای استخدامم با وعده و وعید دروغ بهم گفته بود که پس از چند ماه حقوق قانون کار بهم خواهد داد که متاسفانه عملی نشد با توجه به اینکه الان پایان سال هستش غیر از حقوقم عیدی و سنوات بهم 450هزارتومن میده آیا قانونا حق من اینه یا میتونم ازش شکایت کنم چون تا جایی که شنیدم باید سه تا حقوق(دوتا عیدی+یک سنوات)بهم بده. لازم به ذکر است که این کارفرمای محترم در ابتدای شروع به کار سال از تمامی پرسنل خود یه برگه سفید را امضا میگیرد که طبق اون برگه اگه کارگر شکایت کنه دستش به جایی بند نشه چون طبق اون برگه کارفرما تمامی حقوق و مزایای کارگر را داده است لطفا راهنماییم کنید... بی صبرانه منتظر پاسختون هستم ...با تشکر از شما


  • پرسش و پاسخ با عرض سلام و خسته نباشید بنده مدت 19 ماه است که در قسمت اداری یک شرکت خصوصی مشغولم.حقوقم 450000تومان است که کارفرما آخر هرماه دو تا فیش حقوقی را از من امضا میگیرد که یکی حقوق واقعیه که بهم میده و دیگری طبق حقوق قانون کار هستش. در ابتدای استخدامم با وعده و وعید دروغ بهم گفته بود که پس از چند ماه حقوق قانون کار بهم خواهد داد که متاسف
  • ات بهم 450هزارتومن میده آیا قانونا حق من اینه یا میتونم ازش شکایت کنم چون تا جایی که شنیدم باید سه تا حقوق(دوتا عیدی+یک سنوات)بهم بده. لازم به ذکر است که این کارفرمای محترم در ابتدای شروع به کار سال از تمامی پرسنل خود یه برگه سفید را امضا میگیرد که طبق اون برگه اگه کارگر شکایت کنه دستش به جایی بند نشه چون طبق اون برگه کارفرما تمامی حقوق و مزایای کارگر را داده است لطفا راهنماییم کنید... بی صبرانه منتظر پاسختون هستم ...با تشکر از شما   ؟
  • امی حقوق و مزایای کارگر را داده است لطفا راهنماییم کنید... بی صبرانه منتظر پاسختون هستم ...با تشکر از شما   ؟ باسلام قانونا کارفرمامیبایست یک حقوق بابت عیدی ویک حقوق بابت پاداش ویک حقوق بابت سنوات باتوجه به کارکردمفید سال به کارگرپرداخت گردد که البته این مبلغ نبایستی کمتراحداقل حقوق سال باشد اینکه حقوق دوم راپرداخت میکندباچه مبلغی ودرقرارداد چه مبلغی بعنوان حقوق ما
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ سلام لطفا سقف معاف از مالیات حقوق 1387 و 1388 را بفرمایید. من می خواهم بدانم در سال 1387 و 1388، حقوق تا چه میزان باشد از مالیات معاف می باشد؟ با تشکر


  • پرسش و پاسخ سلام لطفا سقف معاف از مالیات حقوق 1387 و 1388 را بفرمایید. من می خواهم بدانم در سال 1387 و 1388، حقوق تا چه میزان باشد از مالیات معاف می باشد؟ با تشکر ؟ با سلام 87- مبلغ نهایی اعلام شده 2450000 ریال ماهیانه 88- 4166667 ریال بدینوسیله متن جز ب-4 بند 11 قانون بودجه سال 1388 کل کشور که در تاریخ 26/12/1387 در مجلس شورای‌اسلامی تصویب و در تاریخ 26/12/1387 به تائید شورای‌ نگهبان رسیده است، به شرح زیر به اط
  • 4166667 ریال بدینوسیله متن جز ب-4 بند 11 قانون بودجه سال 1388 کل کشور که در تاریخ 26/12/1387 در مجلس شورای‌اسلامی تصویب و در تاریخ 26/12/1387 به تائید شورای‌ نگهبان رسیده است، به شرح زیر به اطلاع می‌رسد: "سقف معافیت مالیاتی موضوع مواد (84) و (85) قانون مالیاتهای مستقیم برای سال 1388 مبلغ پنجاه میلیون ریال (000ر000ر50) در سال تعیین می‌شود." 18/01/88
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام خواهشمندم طرز محاسبه عیدی در سال 91رزا با اعداد وارقام برایم شرح دهید اگر ممکن است با مثال عددی باشد باسپاس فراوان


با سلام خواهشمندم طرز محاسبه عیدی در سال 91رزا با اعداد وارقام برایم شرح دهید اگر ممکن است با مثال عددی باشد باسپاس فراوان

قوانین و مقررات/ قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان‌


قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان‌ مصوب دی ماه 1348
  • قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان‌ نوع: قانون موضوع: قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان‌ منبع تهیه: تصویب کننده: تاریخ انتشار: 0000-00-00 تاریخ اعتبار از: تا:
  • تصویب کننده: تاریخ انتشار: 0000-00-00 تاریخ اعتبار از: تا: توضیحات: قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان‌ مصوب دی ماه 1348 فصل اول ـ تعاریف‌ ماده 1 ـ از نظر این قانون به مولف و مصنف و هنرمند ( پدیدآورنده‌ ) و به آنچه از راه دانش یا هنر و یا ابتکار آنان پدید م
  • فصل اول ـ تعاریف‌ ماده 1 ـ از نظر این قانون به مولف و مصنف و هنرمند ( پدیدآورنده‌ ) و به آنچه از راه دانش یا هنر و یا ابتکار آنان پدید می‌آید بدون در نظر گرفتن طریقه یا روشی که در بیان و یا ظهور و یا ایجاد آن به‌کار رفته ( اثر ) اطلاق می‌شود. ماده 2 ـ اثرهای مورد حمایت این قانون به شرح زیر است‌: 1 ـ کتاب و رساله و جزوه و نمایشنامه و هر نوشته دیگر علمی و فنی و ادبی و هنری‌. 2 ـ شعر و ترانه و سرود و تصنیف که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده با
  • طبقه بندی اطلاعات

مشاوره/ با سلام آیا آیتم حقوق مبنا-حق شغل در فیش حقوقی کارمندان پیمانی ارگانهای دولتی براساس ماههای سال متفاوت است.یعنی در 6 ماه اول که 31 روز است بیشتر از 6 ماه دوم که 30 روز است محاسبه می شود(آیا حقوق مبنا-حق شغل براساس روز چرداخت می شود ویا ثابت است)


با سلام آیا آیتم حقوق مبنا-حق شغل در فیش حقوقی کارمندان پیمانی ارگانهای دولتی براساس ماههای سال متفاوت است.یعنی در 6 ماه اول که 31 روز است بیشتر از 6 ماه دوم که 30 روز است محاسبه می شود(آیا حقوق مبنا-حق شغل براساس روز چرداخت می شود ویا ثابت است)
  • پرسش و پاسخ با سلام آیا آیتم حقوق مبنا-حق شغل در فیش حقوقی کارمندان پیمانی ارگانهای دولتی براساس ماههای سال متفاوت است.یعنی در 6 ماه اول که 31 روز است بیشتر از 6 ماه دوم که 30 روز است محاسبه می شود(آیا حقوق مبنا-حق شغل براساس روز چرداخت می شود ویا ثابت است)  ؟ باسلام طبق قانون کار 6 ماه اول سال 31 روزه و 6 ماه دوم 30 روزه محاسبه میگردد . موفق باشید
  • طبقه بندی اطلاعات
100 ردیف در 10 صفحه
   << بعدی  10  9  8  7  6  5  4  3  2  1  قبلی >>